Vyleštěné zvenku, oprýskané uvnitř. ČD ukázaly v Olomouci slíbené vlaky

  18:36
České dráhy ukázaly v Olomouci vlakové soupravy Stadler, které jim pomohly získat v Olomouckém kraji zakázku na regionální spoje. Nasazení ale provází problémy, neboť se nepodařilo sehnat firmu, která by jim dala slíbenou modernizovanou podobu. Nyní vyjedou první dvě soupravy, které dopravce připravil svépomocí.

Při pohledu zvenčí působily elegantním dojmem a zdálo by se, že si jejich nasazení skutečně zaslouží přípitek šampaňským, jak tomu v pondělí při představení vlaků novinářům mezi politiky a vedením Českých drah (ČD) bylo.

Po nástupu dovnitř se však ve vozech zrcadlí problémy, které nasazení Stadlerů od počátku provází a kvůli kterým čelí dráhy i vedení kraje kritice. Ať už jde o palubní počítač pouze v němčině, ošuntělá a místy potrhaná sedadla, na sklech uvnitř vozu vyškrábané nápisy a podle některých zasvěcených lidí z oboru „návrat o dvacet let zpátky.“

Fotogalerie

Dopravce nakoupil dvanáct ojetých souprav Stadler GTW za 190 milionů korun v Německu od tamních drah. I díky slibu, že je zmodernizuje a nasadí na krajské koleje, získal od hejtmanství zakázku na dopravní obslužnost Olomouckého kraje na dalších deset let.

Jak ale MF DNES již dříve informovala, Stadlery nejsou v nejlepším technickém stavu, což se mělo mimo jiné promítnout i do toho, že se loni nikdo nepřihlásil do zakázky na jejich modernizaci a ČD ji musely vypsat znovu.

„Zájem nyní projevily tři společnosti,“ řekl v pondělí generální ředitel Václav Nebeský. Jména firem zatím uvést nechtěl, není ani jasné, kdy bude znám vítěz zakázky.

Vedení kraje je se Stadlery spokojeno

České dráhy kvůli zrušenému tendru poslední měsíce dávaly dvě soupravy dohromady „na koleně“ ve svém depu, aby mohly vlaky nasadit ještě v únoru. Podobně pracují na dalších dvou soupravách, které mají vyjet v polovině letošního roku.

Vedení kraje je však se Stadlery podle svých slov spokojeno. „Já za sebe cítím spokojenost a ona i praxe ukázala, že ta cesta, na kterou jsme se vydali, není vůbec špatná, a že směřuje k tomu, abychom měli pohodlné soupravy,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Podle náměstka Jana Zahradníčka komfort lidí ve vlacích vzroste: „Praxe a finanční rámec jasně rozhodly abychom do Stadlerů šli a já věřím, že se podaří udělat i druhý krok - tedy modernizace.“

Kvůli nasazení nemodernizovaných vozů má nicméně dojít k úpravě cen, za které ČD v kraji jezdí. O konkrétním dopadu budou obě strany jednat poté, co bude hotový harmonogram nasazení vylepšených vozů.

Autor: