Skrytá hrozba. Podzimní deště odhalily další škody po letním krupobití

  5:12
Silné krupobití, které v létě zasáhlo Olomoucký kraj, přidělává po čase starosti majitelům budov. Do zprvu nenápadně poškozených střech s příchodem podzimního deštivějšího počasí zateklo a škody se teď počítají v milionech. Problém má i olomoucký bazén či velké nákupní centrum Šantovka.

Následky pondělní bouře na hřbitově v Prostějově, kde vichr vyvrátil dva vzrostlé stromy, které poničily desítky hrobů. (2. července 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Na mnoha autech jezdících po Olomouci jdou stále vidět důlky, které se jejich majitelům nevyplatilo opravovat. Způsobilo je krupobití, jež region zasáhlo 1. července. I pojišťovny potvrzují, že motoristé patřili mezi hlavní poškozené. Alespoň doposud.

Po zhruba čtvrt roce se totiž ukazuje, že kroupy zanechaly velké škody na řadě domů, přičemž na těch, jejichž střechy pokrývá PVC fólie, se projevily až s odstupem času. Do PVC totiž kroupy nadělaly drobné díry, jimiž začala během deštivých dnů, které přišly v září, prosakovat voda. Opravy jsou nákladné.

Milionové opravy plaveckého stadionu i Šantovky

Jednou z budov, kterou krupobití takto poškodilo, je olomoucký plavecký bazén.

Prudké červencové bouře

„Po destruktivním působení krup na střechu objektu plaveckého bazénu pak další vodní srážky pronikaly do střešního pláště právě na okrajích střechy, kde se voda shromažďovala, až pronikla do interiéru plaveckého bazénu. Fólie PVC, která tvoří povlakovou krytinu střechy, je silně proděravěná,“ popisuje škody mluvčí radnice Radka Štědrá.

Škody uvnitř bazénu podle ní příliš vážné nejsou: „Uvolnila se pouze část omítky. Poškození je v rozsahu asi jednoho metru čtverečního v oblasti okenního nadpraží v hale bazénu.“

Prozatím dělníci zapravili trhliny, aby nedošlo k dalšímu zatékání. Samotná oprava střechy začne v listopadu. Náklady by se měly pohybovat okolo 6,5 milionu korun. Kolik z toho proplatí pojišťovna, zatím není jasné.

„Škodní událost byla nahlášena na pojistitele, kde je v rámci sjednaného pojištění krytá škoda vzniklá vlivem krupobití. V současné době probíhá ze strany pojistitele šetření vzniklé škody a jejího rozsahu s tím, že likvidace bude provedena po ukončení opravy vzniklé škody,“ uvedla mluvčí.

S podobným problémem se potýká i nákupní galerie Šantovka. „Došlo k proseknutí fóliové vrstvy střechy a následnému zatečení do konstrukce střechy,“ uvedl mluvčí Šantovky Juraj Aláč.

Na Šantovce se již do oprav střechy pustili před několika týdny. „Opravy stále probíhají, rozpočet opravy je několik milionů korun,“ říká Aláč.

Mnoho škod na malém území

Podle pojišťoven bylo v souvislosti s červencovým krupobitím nahlášeno v kraji několik tisíc případů a škody jsou v řádech stovek milionů.

„Z Olomouckého kraje nám klienti nahlásili 2 500 škod za zhruba 150 milionů korun,“ říká mluvčí České pojišťovny (ČP) Ivana Buriánková.

V samotném krajském městě eviduje ČP podle mluvčí 2 200 škod za více než 120 milionů.

„Je vidět, že se jednalo o skutečně lokální kalamitu s mnoha škodami na relativně malém území,“ uvedla Buriánková a dodala, že v případě aut situaci komplikovaly omezené kapacity místních servisů. Podobné problémy řešili majitelé poškozených střech kvůli nedostatku pokrývačů.

„Z majetkového pojištění nám klienti z Olomouckého kraje nahlásili bezmála tisíc škod za zhruba 30 milionů korun – v drtivé většině kroupy ničily především střešní krytiny a konstrukce střech, fasády, střešní okna a podobně. Škody jsme v drtivé většině již všechny vyřešili a uzavřeli,“dodala.

Na 400 událostí za 21 milionů eviduje v souvislosti s kroupami Česká podnikatelská pojišťovna. „Škody na střešních krytinách představovaly odhadem 2/3 z uvedeného objemu,“ uvedla mluvčí Renata Čapková.

Dalších 853 škod v předpokládané výši 57 milionů řešila pojišťovna Generali. Na Allianz nahlásili lidé 1 500 škod v celkové hodnotě 60 milionů.

Poničený hřbitov, přetékají hráze. Další následky červencových bouří:

Autor: