iDNES.cz

Na olomoucké náměstí přibyl obří šestitunový Asteroid, dílo z nové výstavy

  18:16
Na třímetrový objekt vypadající jako meteorit narazí nyní obyvatelé a návštěvníci Olomouce na Horním náměstí v centru města. Jde o exponát Asteroid z nové, dnes zahájené výstavy v tamní Galerii Mona Lisa. Na instalaci byl potřeba jeřáb, dílo totiž váží šest tun.

Asteroid je jednou z dvaceti soch výstavy děl umělce Michala Gabriela, jednoho ze zakládajících členů skupiny Tvrdohlaví, nazvané Nebeský posel a další sochy.

„Tato socha je vystavena vůbec poprvé, po Olomouci pak zamíří na další expozice v Česku i zahraničí. Přípravy nebyly jednoduché, takhle velký či drahý exponát - jeho cena se pohybuje v řádu milionů korun - jsme tu ještě nikdy neměli,“ nastínil galerista Libor Gronský.

„Jde o vesmírný balvan přenesený na zem bez katastrofy, která by takovou návštěvu v realitě představovala. Dutá socha z nerezové oceli je usazena do prostoru jako menhir. Vnitřní prostor zůstává pro diváka nedostupným, povrch je tvořený strukturou ocelových lamel a opticky se proměňuje se změnou světla v okolí. Působí jako zhmotněný hologram,“ popsal své dílo sám autor.

Olomoucká výstava je pořádána u příležitosti letošních šedesátých narozenin jednoho z předních českých sochařů. Umělec měl v Olomouci svou expozici naposledy v roce 2012, účastnil se nicméně i řady kolektivních výstav.

Nyní mohou návštěvníci shlédnout kromě Asteroidu, na němž autor pracoval dva roky se synem Michaelem, například také sérií bronzových plastik, dva exponáty s žaludovými čepičkami nazvané Zahradnice a Koupel, či ocelové zvíře nesoucí označení Mimikry.

Sochař využívá třeba i skořápky zalité do laminátu

Michal Gabriel vystudoval v letech 1978 - 1982 pražskou Střední uměleckoprůmyslovou školu a následně obor sochařství na Akademii výtvarných umění.

V roce 1995 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, o tři roky později nastoupil na místo vedoucího ateliéru sochařství na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně, kde byl později zvolen děkanem a nakonec i jmenován profesorem. Mezitím byl také 2001 byl habilitován docentem na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Jeho díla jsou v řadě soukromých i státních sbírek, v Česku jde například o Národní galerii v Praze, Alšovu Jihočeskou galerii v Hluboké nad Vltavou, Muzeum umění Olomouc či Galerii moderního umění v Hradci Králové. Dále jsou i na několika budovách.

Kromě tradičních materiálů jako dřevo, kov, bronz, ocel či kámen Gabriel s oblibou využívá i originální techniku jako jsou ořechové nebo žaludové skořápky zalité do laminátu.

Autor:
zpět na článek