iDNES.cz

Epidemie zdraží svoz odpadků. Přibylo jich, města zaplatila miliony navíc

  15:58
Kvůli epidemii nemoci covid-19 vzrostlo množství komunálního odpadu, jejž lidé zejména při jarní karanténě vyprodukovali. Zvýšené náklady za jeho odvoz jdou do milionů, v některých městech je tak ve hře zvýšení poplatků.

ilustrační snímek | foto: Pavel Kocůr

V Olomouci, Prostějově, Přerově a v Šumperku letos přibylo odpadků. Například v krajském městě je nárůst až pětinový. Radnice proto zvažují, že kvůli tomu zdraží poplatky za vyvážení popelnic.

„K nárůstu množství odpadů o deset až dvacet procent oproti stejnému období roku 2019 došlo hlavně v jarních měsících od března do května. Jednalo se především o tříděné odpady, papír a plasty, a rovněž o větší množství objemného odpadu,“ potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Nárůst podle ní souvisí s mimořádnými opatřeními a nouzovým stavem kvůli epidemii koronaviru, kdy byly zavřené obchody, restaurace či jídelny.

„Lidé v této době v mnohem větší míře využívali různých zásilkových a donáškových služeb, což vedlo ke zvýšené produkci obalových materiálů, především kartonových krabic a plastů. Větší množství objemného odpadu pak bylo zřejmě způsobeno tím, že lidé kvůli omezení výroby nebo při práci z domova byli více doma, a měli tudíž více času na jarní úklid domácností a vyklízení nepotřebných věcí,“ vysvětlila mluvčí.

Dopady letoška mohou Olomoučané pocítit v roce 2022

Ze všech sledovaných položek v Olomouci nerostl pouze bioodpad, jeho množství v březnu až dubnu letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni dokonce pokleslo o osm procent.

A i když se poplatek za odpad v Olomouci zvyšoval už letos, magistrát nevyloučil další růst.

„Výpočet poplatku vždy vychází z nákladů předchozího kalendářního roku a uzavřeného účetního období. Tudíž poplatek na rok 2021 bude vycházet z nákladů roku 2019. Případný nárůst nákladů za rok 2020 se tedy projeví až ve výpočtu poplatku na rok 2022,“ upřesnila mluvčí.

Stejná situace je v také Prostějově. „Od začátku roku 2020 jsme v porovnání s rokem 2019 zaznamenali nárůst množství jak směsného odpadu, tak i všech složek tříděného odpadu, plastu, papíru, skla a bioodpadu. Možnou příčinou jsou patrně opatření v souvislosti s pandemií koronaviru,“ sdělil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Bioodpadu pak podle něj přibylo kvůli počasí, protože častěji pršelo, a tím pádem rychleji rostla tráva, jež se musela vyvážet.

Prostějov zaplatil za svoz už tři miliony navíc

Letos tak Prostějov za svoz odpadu zaplatil už o tři miliony korun víc než loni. Celkový účet však nebude konečný, protože kvůli raketovému nárůstu nemocných s covidem-19 začaly opět platit podobné restrikce jako na jaře.

Epidemie tak v Prostějově zřejmě jen urychlila rozhodnutí o zvýšení poplatku za odpady.

„Rozhodli jsme se zatím ponechat stávající stav, tedy současnou sazbu místního poplatku ve výši 600 korun a zachovat osvobození a úlevy i pro rok 2021. V budoucnosti ale budeme muset počítat se změnami,“ připustil primátor František Jura.

Město poplatek nezvyšovalo od roku 2013, přičemž za likvidaci odpadů dává čím dál víc peněz. V roce 2014 to bylo přes 16, minulý rok téměř 21 milionů korun.

Množství odpadu letos mírně vzrostlo také v Přerově. Podle mluvčí magistrátu Lenky Chalupové však město o zdražení poplatku zatím neuvažuje.

Obyvatelé Šumperka v roce 2019 vyprodukovali 825 tun odpadu za měsíc, zatímco za tři čtvrtletí letošního roku je to až 901 tun. Jde o směsný komunální odpad, plast, papír, sklo, nápojové kartony, kovy, bioodpad, oděvy a veškerý odpad ze sběrných dvorů a velkoobjemových kontejnerů.

„Rozdíl by mohl být způsobený epidemií covidu-19, protože lidé byli doma a uklízeli, což nejspíše způsobilo nárůst ve velkoobjemových kontejnerech a v textilu. Letošní léto bylo příznivé ke srážkám, takže máme nárůst také v bioodpadu. Poplatek za odpady jsme zvyšovali tento rok, další zdražování nepředpokládáme. Odpady podražily z původních 612 na 696 korun ročně za osobu,“ vyčíslila Radka Klimešová z odboru životního prostředí na Městském úřadu v Šumperku.

V Jeseníku naopak odpadu ubylo o desítky tun

Výjimkou je město Jeseník. Ke konci září místní vyprodukovali o 45 tun směsného komunálního odpadu méně než za stejné období loňského roku.

„Množství vytříděného papíru a plastu naopak vzrostlo. Město Jeseník si uvědomuje rostoucí náklady spojené se svozem odpadu, o zdražování poplatku se však nejednalo,“ sdělil mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

VIDEO: Takto se z vyhozeného papíru stávají nové výrobky, například papírové tašky:

27. června 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
zpět na článek