Zákaz skládkování se blíží, radnice zvažují zkusit lepší třídění či vážení

  6:58
Do krajské společnosti na likvidaci odpadů se zatím z Olomouckého kraje zapojilo devadesát z celkem čtyř stovek obcí, i ty ostatní se přitom musí nachystat na zákaz skládkování od roku 2030. Zvažovaná řešení jsou různá.

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hlavním nástrojem je v úvahách nejčastěji důsledné třídění odpadů a jejich další využití. Tento trend už od roku 2008 podporuje třeba Jeseník, jenž má i separační linku.

Podle informací společnosti EKO-KOM průměrný obyvatel Jesenicka vytřídí až 90 kilogramů odpadu za rok, zatímco celorepublikový průměr je 72 kilogramů.

Podobně to chtějí zkusit Drahany na Prostějovsku, jež plánují spolu s dalšími obcemi nakoupit z dotace popelnice na tříděný odpad a lidem dávat informace, jak nejlépe třídit.

„Komunální odpad, který se snažíme redukovat, nám sváží firma FCC. Uvidíme, jak budou s odpady nakládat a co nám do budoucna nabídnou,“ řekl starosta Milan Marek.

Několika nádob na tříděný odpad u každého domu se naopak ve stejném okrese snaží vyvarovat Vranovice-Kelčice. Obec zatím nerozhodla, jak bude v budoucnu komunální odpad likvidovat, zvažuje však zbytek po vytřídění domácnostem vážit.

Lidé by tedy platili podle množství, což by je mělo motivovat k maximální snaze objem produkovaného nevytříděného odpadu redukovat.

„Spolupracujeme s firmou AVE, jež má vozy vybavené na tento způsob svozu. Občané už intenzivně třídí, co lze. Zároveň nechceme, aby musela mít každá domácnost čtyři popelnice, každou na jiný odpad. Jsou tu podzemní kontejnery a centra, kam jej mohou lidé nosit,“ popsala starostka Irena Blažková.

Alternativy narážejí i na odpor místních

Z velkých měst regionu se rozhodl jít vlastní cestou například Prostějov, který ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje v létě vystoupil. Směsného komunálního odpadu tu lidé vyprodukují zhruba osm tisíc tun za rok a jeho odvoz nyní zajišťuje společnost FCC Prostějov, v níž má město čtvrtinový podíl.

Zbytek patří FCC Česká republika, jejíž plány na likvidaci odpadu v blízkých Biskupicích patřily spolu se záměrem jiné firmy PGP Terminal postavit v nedalekých Mostkovicích linku na plazmové zplyňování odpadu k dalším možnostem, mezi kterými chtěl Prostějov volit.

Biskupice a okolní obce ovšem plán FCC na základě odporu místních odmítly a investor nakonec přípravy zastavil. Hlasitý nesouhlas zněl i v Mostkovicích.

13. října 2023

FCC proto nejnověji přišla s plánem postavit třídicí linku, jejímž výstupem bude i tuhé alternativní palivo (TAP) používané například teplárnami či cementárnami, přímo v Prostějově v bývalém areálu Vitany za vlakovým nádražím.

„Kapacita zařízení je 50 tisíc tun odpadu za rok. Vstupem budou energeticky využitelné odpady, tedy směsný komunální odpad, materiálově nevyužitelné živnostenské a průmyslové odpady nebo například zbytky z třídění druhotných surovin,“ popsala mluvčí FCC Kristina Jakubcová.

Proti se však staví prostějovská opozice. Podle ní bude linka příliš blízko obytné zástavby, navíc zhorší už tak silnou dopravní zátěž města a zvýší hluk.

Autor: