U turistické cesty na Šumpersku někdo vysypal plasty znečištěné olejem

  16:38
V turisticky atraktivní oblasti nedaleko Lesnice na Šumpersku vysypal neznámý vandal v posledních dnech hromadu plastů z rozebraných aut. Obec teď řeší, co s odpadky kontaminovanými olejem bude dál.

V hromadě plastů umaštěných od oleje u Lesnice na Šumpersku byla i registrační značka. | foto: Rostislav Hányš

„Nechtělo se mi věřit, že sem někdo takový svinčík doveze a vyklopí. Pro toho člověka to muselo být riskantní, protože jde o hojně používanou turistickou cestu. Přitom rozhodně nejde o malé množství, ale odhadem o korbu náklaďáku nebo vlečku traktoru,“ kroutil hlavou lesnický starosta Jiří Chlebníček. 

V hromadě plastů umaštěných od oleje byla i registrační značka 1B6 4803.

Lesnice už podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Případ vzbudil velký rozruch. Fotografie zveřejněné na obecním Facebooku lidé sdílejí a dál rozesílají. 

„Čím víc se o tom bude mluvit, tím spíš se může dostat k policii nebo k nám na úřad nějaká cenná informace. Třeba to pomůže dopadnout pachatele,“ doufá Chlebníček.

Obec je netrpělivá, protože ekologicky nebezpečný odpad je ve svažitém terénu poblíž chráněné přírody. „Samozřejmě bychom chtěli tu hromadu co nejrychleji odstranit, protože jestli zaprší, mohou olejové zbytky skončit ve vodě a bude problém,“ tuší starosta.

Lesničtí si uvědomují, že likvidace ekologicky nebezpečného odpadu bude nákladná. Podle jednoho z odborníků by odvoz včetně ekologické likvidace mohl přijít i na sto tisíc korun. 

„Jakmile policie umožní odpad odvézt, budeme připraveni. Potom bychom náklady vymáhali po původci černé skládky, pokud se ho ovšem podaří vypátrat,“ řekl Chlebníček.

Místní se většinou přiklánějí k tomu, že pachatel musel znát zdejší terén a nebydlí daleko.

Autor: