Děti trápí šilhání a tupozrakost, v Přerově jich ošetří přes 200 za měsíc

  7:00
Vyšší poptávka po vyšetření dětí s nemocnýma očima vedla Oční oddělení Nemocnice AGEL Přerov k tomu, aby rozšířilo své služby pro pacienty do 18 let. Reaguje tak na vyšší poptávku a rostoucí počet dioptrických očních vad u dětí s krátkozrakosti a dalekozrakostí.

Přerovští odborníci se zaměřili na šilhání a včasné nastavení správné léčby jako prevence tupozrakosti.

„Tyto vady je nutno zachytit a léčit ještě v předškolním věku, aby byla šance na vyléčení co nejvyšší,“ poznamenala primářka očního oddělení Monika Daňková.

„Cílem nové oční ambulance je lepší dostupnost zdravotní péče pro děti a současně vytvoření příjemného prostředí k vyšetření,“ uvedla primářka.

Ambulance je moderně vybavená, izolovaná od ostatního chodu oddělení a čekárny, pracuje v ní personál, který má zkušenosti s malými pacienty.

„Měsíčně bychom mohli vyšetřit podle personální kapacity a potřeb dětských lékařů regionu až okolo dvou set dětských pacientů,“ doplnila primářka.

Moderní přístroje

Do přestavby nové ambulance z původní technické místnosti očního oddělení a do pořízení moderních přístrojů nemocnice investovala zhruba půl milionu korun.

Pro vyšetření a léčbu dětí slouží projekční optotyp i pro děti předškolního věku, jedná se o přístroj pro vyšetření správného vidění, nebo štěrbinová lampa.

Lékaři dětem změří dioptrie na autorefraktometru. „Pro komplexní oční vyšetření transparentnosti oční čočky a očního pozadí se budou vyšetřovat oči v rozkapání speciálními očními kapkami, které rozšiřují oční zorničku a ukážou i navíc skryté dioptrie u dětí, a to podle věku a spolupráce pacienta,“ uvedla primářka Daňková.

Dětská oční ambulance v Přerově navíc spolupracuje se specializovanou ortoptistkou, jejímž vyšetřením projdou děti se závažnějšími očními vadami v kombinaci se šilháním a nebezpečím vzniku tupozrakosti.

Získají prostor na nácvik správného vidění a prostorové orientace formou hry. Pro menší děti je pak možností i zápis do ortoptické školky s denním provozem.

„Delší dobu také velmi dobře spolupracujeme s klinikou dětských očních vad v Brně, a to v případě operativního řešení šilhání, dětské vrozené katarakty nebo zeleného zákalu. Také spolupracujeme s lékařkou Věrou Bláhovou, specialistkou na dětské oční pacienty v Přerově, a oftalmologem Stanislavem Červenkou z očního pracoviště v Otrokovicích, specialistou na neprůchodnost slaných cest u dětí,“ sdělila Daňková.

Dětská oční ambulance sídlí v přerovské nemocnici v prvním patře v prostorách očního oddělení a pacienty přijímá v úterý a ve čtvrtek od 8 do 14:30 hodin.

„Pacienti se mohou objednávat na telefonním čísle 581 271 437/438 mezi 13:30 až 14:30, přičemž žádanka od dětského praktického lékaře je nezbytností,“ připomněla tisková mluvčí Aneta Lednová.