Výstava Rozmazaný svět nabízí svět očima postižených

  11:24
Jak vnímá své okolí člověk trpící šedým či zeleným zákalem a jinými zrakovými vadami, zjistí návštěvníci Fakultní nemocnice Olomouc. Ve vestibulu ústřední budovy A je tam zavede putovní výstava Rozmazaný svět.

Výlet do světa viděného očima člověka s těžkým zrakovým postižením nabízí výstava Rozmazaný svět, která z iniciativy Nadace prof. Vejdovského putuje Českou republikou již od roku 2016. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Tato expozice přibližuje také osobnost Václava Vejdovského a jeho nadaci, která si letos připomene třicet let své existence.

„Snažíme se dělat vše pro to, aby lidé se zrakovým handicapem mohli žít důstojný a aktivní život. Zároveň usilujeme o prevenci vzniku závažných očních onemocnění a snížení rizika pooperačních komplikací, aby, jak říkával sám Vejdovský, lidé nepřicházeli o zrak zbytečně,“ uvedla členka správní rady Nadace prof. Vejdovského Dagmar Sýkorová.

Tento významný lékař na oční klinice v největším zdravotnickém zařízení na střední Moravě působil téměř půl století. Oční kliniku ve fakultní nemocnici podporuje také pořádající nadace nesoucí jeho jméno, která pomáhá například formou nákupu přístrojů pro včasnou diagnostiku.

„Jedním z poslání nadace je pokračovat v odkazu profesora Vejdovského, a to tak, že se snažíme udržovat vysoký standard péče o zrak na klinice, v níž tak dlouho působil a která dosáhla v tom čase světového věhlasu,“ shrnula Sýkorová.

„Některé z přístrojů pořízených díky nadaci můžeme výhodně využít i v nynějším covidovém období,“ ocenila přednostka Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Klára Marešová.

Expozice, která přibližuje obtíže pacientů trpících krátkozrakostí, dalekozrakostí, degenerací sítnice, barvoslepostí, dvojitým vidění a dalšími nemocemi a vadami, Českou republikou putuje již od roku 2016. V Olomouci si je lze prohlédnout do 5. ledna.

Výstava prostřednictvím dvojic fotografií umožňuje, aby si člověk se zdravým zrakem uměl představit, jak svět kolem sebe vidí lidé s degenerací sítnice, barvoslepostí, krátkozrakostí nebo dalekozrakostí, s dvojitým viděním, šedým nebo zeleným zákalem a s dalšími zrakovými vadami a očními onemocněními.

Garantem fotografické části výstavy je fotograf a učitel Jindřich Štreit, garantem znázornění zrakových vad je někdejší přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Jiří Řehák.

„Veřejnost upozorníme na závažná oční onemocnění, která mohou končit až slepotou, a na skutečnost, že včasnou diagnostikou lze následkům těchto onemocnění předcházet,“ poznamenala přednostka Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Klára Marešová.