Vyšetřování srážky v Bělidlech skončilo. Policie navrhla obžalovat řidiče kamionu

  8:24
Olomoučtí kriminalisté ukončili vyšetřování srážky vlaku s nákladním vozidlem, ke které došlo loni v říjnu na přejezdu v olomoucké čtvrti Bělidla. Policisté navrhli obžalovat 65letého řidiče nákladního vozidla. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až 8 let vězení.

„Kriminalisté předali okresnímu státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby na 65letého řidiče nákladního vozidla, kterému hrozí za přečin obecné ohrožení z nedbalosti trest odnětí svobody na dvě léta až osm let nebo peněžitý trest,“ uvedl v pátek policejní mluvčí Libor Hejtman.

V Olomouci narazil vlak do kamionu. Shořelo i osobní auto, pět lidí je zraněno

Nehoda se stala ráno v úterý 17. října loňského roku. Kamion, který se střetl s projíždějícím vlakem, jej vykolejil a vlak poté začal hořet. Plameny následně přeskočily i na osobní auto stojící poblíž.

V danou chvíli ve vlaku cestovalo asi 30 lidí. Lehčí zranění utrpělo pět lidí, mimo jiné řidič kamionu či vlakvedoucí. Čtyři z nich byli převezeni do nemocnice.

Tragickým následkům podle hasičů zabránila pohotová reakce vlakvedoucího Romana Juřeny, který zavčas zprůchodnil východ z prvního vagonu, jenž začal po nárazu hořet.

Lidé tak rychle mohli přejít do druhého vozu a poté ven. Vlakvedoucího Romana Juřenu a Lukáše Dudíka, který lidem pomáhal jako očitý svědek zvenčí, za jejich obětavou pomoc ocenil kraj i hasiči.

Mluvčí hasičů Lucie Balážová upřesnila, že příčinou mohutného požáru protržená palivová nádrž na vlakové soupravě. Rozlitá nafta vzplála a způsobila rychlé rozšíření plamenů, což odnesl i osobní vůz stojící na opačné straně přejezdu, než ze kterého přijel kamion.

Škoda na vlaku, výstražnicích a obou vozech přesáhla podle hasičů 26 milionů korun. U nehody zasahovalo osm hasičských jednotek.

Nehodu nadále vyšetřuje Drážní inspekce, její mluvčí Martin Drápal loni v říjnu řekl, že škoda dosáhla až na 36 milionů korun. Největší část zahrnuje poškozenou vlakovou soupravu a kamion, škoda vznikla také na zničené infrastruktuře železniční a tramvajové trati.

„My tu mimořádnou událost máme stále v šetření, nemáme zpracovánu závěrečnou zprávu,“ řekl v pátek Drápal.

Autoři: ,