Zloděj při vloupání uškrtil seniorku, pak se schovával ve vedlejším domě

  14:10,  aktualizováno  14:35
Na Olomoucku zemřela seniorka poté, co se její dům pokusil vykrást zloděj. Mnohokrát trestaný recidivista ji podle policie napadl a uškrtil, později pak vyrušen synem z místa utekl a během vyšetřování se ukrýval v sousední novostavbě.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Čtyřicetiletý muž, který užívá drogy a byl pod jejich vlivem zřejmě i během činu, se do domu v olomoucké místní části Nedvězí vloupal v noci na středu. Uvnitř ale narazil na čtyřiaosmdesátiletou obyvatelku.

„Tu napadl a poté ji rdoušením a škrcením usmrtil,“ popsal vedoucí krajského odboru obecné kriminality Jan Lisický.

Muž poté pokračoval ještě několik hodin v prohledávání domu, než ho vyrušil syn oběti, který právě vstával. Z místa poté pachatel utekl a ukryl se v sousední neobývané novostavbě.

Syn po překonání prvotního šoku z celé situace zavolal policii a zanedlouho po příjezdu první hlídky dorazili také kriminalisté, kteří se pustili do vyšetřování. V tu chvíli ještě netušili, že pachatel se schovává doslova pár metrů od nich.

„Po důkladném rozpracování případu se díky zjištěným informacím podařilo kriminalistům již během dopoledne identifikovat pachatele, po kterém bylo následně vyhlášeno pátrání. Odpoledne se ho pak v jeho úkrytu podařilo zadržet,“ popsal Lisický.

Když zjistil, že neuteče, pokusil se podřezat

Muž byl zraněný, protože si po několika hodinách – zřejmě po uvědomění bezvýchodnosti své situace, kdy nemohl opustit svůj úkryt obklopený policií – způsobil několik řezných ran. Policisté mu proto museli poskytnout první pomoc, poté byl převezen k ošetření do nemocnice a poté do cely.

Zprvu popíral, že by měl se smrtí ženy cokoliv společného, když mu ale kriminalisté předložili získané důkazy, nakonec se přiznal. Nyní je obviněn z vraždy spáchané s úmyslem získat majetkový prospěch a navíc zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, takže mu hrozí až dvacet let vězení, případně i výjimečný trest. Soud dnes rozhodl o jeho vzetí do vazby.

Do případu se zapojili i policejní psychologové, kteří poskytovali pomoc rodině i sousedům. Zavražděná vitální seniorka byla totiž v okolí velmi oblíbená a její smrt tak místní silně zasáhla.

Zarážející je navíc na celém činu fakt, že obviněný muž – sice opakovaně trestaný recidivista, ale vždy jen za krádeže a vloupání, doposud nikdy za násilnou trestnou činnost – nebyl v bezvýchodné situaci, kdy by „musel“ vraždit.

„Nebyl na tom rozhodně tak, že by neměl na další dávku drogy, a proto by nutně potřeboval získat peníze jakýmkoliv způsobem. Jeho majetkové poměry nejsou podprůměrné, má zaměstnání a běžný až dobrý příjem. A to, že dům, kam jde krást, je obývaný, věděl. Bydlí totiž v sousedství,“ nastínil Lisický.

Autor: