iDNES.cz

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

  14:08,  aktualizováno  14:21
Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v Olomouci. Policisté ho zadrželi loni v lednu a při vyšetřování mimo jiné zjistili, že muž ke svému sexuálnímu uspokojení potřeboval předchozí fyzické násilí.

Poslední útok pachatel podle spisu uskutečnil právě na začátku loňského roku, kdy přepadl spící pár v plechové boudě na odlehlém místě.

„Útočník nejprve fyzicky napadl muže a v momentě, kdy napadený zůstal ležet nehybně na zemi, zaútočil i na ženu. Tu nejenže fyzicky napadl, ale následně ji i znásilnil. Poté z místa odešel,“ popsala loni olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová. 

Třiačtyřicetiletý cizinec svou vinu u soudu popřel. „Případ je nařízen také na úterý, kvůli výslechu dalších svědků však bude poté odročen,“ nastínil soudce Martin Lýsek.

Soud byl odročen kvůli tomu, že se někteří svědci nemohli na dnešní jednání dostavit.

Podle obžaloby třiačtyřicetiletý cizinec v Olomouci zaútočil třikrát. „První zločin spáchal 21. září roku 2020, kdy u sokolovny na třídě 17. listopadu oslovil popíjejícího muže a ženu a ptal se jich, kde se dá koupit alkohol. Po chvíli se však vrátil zpátky na místo a lahví od piva třikrát uhodil muže do hlavy. Lahev se přitom rozbila a způsobila muži poranění v oblasti hlavy,“ řekl státní zástupce Jindřich Pazdera.

Poté uhodil ženu pěstí do obličeje a po zemi ji odtáhl ke křoví, škrtil ji, aby nemohla křičet, a znásilnil ji.

Vše se stalo tak rychle

Oběť této události se dostavila k soudu. Podle ní se vše odehrálo velmi rychle na to, aby mohla muže identifikovat.

Také přiznala, že byla mírně pod vlivem alkoholu. „Když se to stalo, tak jsem ho hlavně prosila, ať mě nezabije. On mě ale škrtil, abych nemohla křičet,“ řekla napadená soudci.

Podruhé zaútočil o měsíc později 31. října 2020 na stejném místě, když znásilnil další ženu, která na místě spala. Tu také škrtil, aby nemohla volat o pomoc.

Rozruch ovšem probudil dva muže, kteří jí přišli na pomoc a snažili se útočníka zadržet přivřenou mříží. Pachatel však jednoho z nich bodl ostrým předmětem do paže a utekl.

Poslední útok se stal loni v noci na 10. ledna v boudě v ulici Smetanova za tenisovými kurty, kde zaútočil na spící pár. Muže tam několikrát udeřil baterkou do hlavy a poté i ženu, kterou následně znásilnil.

Několik dní po posledním útoku byl muž dopaden díky rozsáhlému pátrání kriminalistů, kterým pomohly také záznamy z kamer.

„Vyšetřování komplikovala skutečnost, že terčem násilností byli lidé bez domova, takže získání svědeckých výpovědí bylo vzhledem k jejich problematickému zastižení obtížné,“ podotkla tehdy olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová. Na soud obžalovaný čekal ve vazbě.

Hájil se, že nic nespáchal

Podle státního zástupce se obžalovaný ke svým činům nejprve doznal, ale odmítl vypovídat.

Dnes před soudem přišel s novou verzí. Svou vinu totiž popřel a tvrdil, že čin spáchal jeho známý, který je také z Mongolska.

„Já nejsem fyzicky stavěn na to, abych páchal takový trestný čin. Moje zdraví funguje tak na čtyřicet procent. Mám také problémy s kolenem a se zády,“ hájil se obžalovaný.

Podle jeho slov se známý choval podezřele a také více odpovídá popisu útočníka. U soudu ovšem obžalovaný řekl, že neví, jak se ten muž jmenuje, ani kde bydlí nebo kde pracuje. Z tohoto důvodu nelze podle státního zástupce jednoduše muže dohledat a vyzpovídat.

Státní zástupce také poznamenal, že z těchto důvodů nepovažuje výpověď obžalovaného za důvěryhodnou.

Obhájkyně Veronika Jansová tvrdí, že obžaloba stojí na nepodložených důkazech. I před soudem obžalovaný zpochybňoval důvěryhodnost těchto důkazů. Mongol se bránil také tím, že je posuzován na základě své trestní minulosti.

„V této zemi jsem nespáchal žádný trestný čin a ani jsem na něco takového nepomyslel. Mým cílem bylo založit si rodinu a žít čestný život,“ popsal obžalovaný.

Podobných činů se dopustil již v Mongolsku, kde byl několikrát odsouzen za loupež, přepadení nebo znásilnění. Do země se muž dostal s čistým trestným rejstříkem. Podle slov obžalovaného mu jej vydali v Mongolsku, kde prý trestní záznamy mažou, aby dali lidem druhou šanci žít čestný život.

V případě usvědčení z výše popsaných činů teď muži hrozí až deset let vězení.

zpět na článek