iDNES.cz

Činže v obecních bytech razantně zdraží, někde až o 20 procent

  5:34
Nájemníci obecních bytů v některých městech v kraji se musejí připravit na výrazné zdražení činží. Radnice se snaží přinejmenším dorovnat inflaci. Zároveň upozorňují, že nájmy v obecních bytech budou pořád výrazně levnější než v bytech pronajímaných soukromými majiteli.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

V Přerově navrhovala opozice solidárnější úpravu cen, ale neuspěla. U nově uzavíraných smluv na městské byty se minimální cena za metr čtvereční v Přerově změnila minulý měsíc. Zájemci musejí nyní ve výběrovém řízení nabídnout nejméně sedmdesát korun za metr čtvereční, předtím to bylo o deset korun méně.

Byty sociální zdraží o zhruba osm korun. Podle radnice jsou stanovené částky obecně mnohem nižší, než kolik jsou lidé v soutěžích obvykle ochotní zaplatit.

„Například u jednoho z posledních bytů, který jsme nabídli, přišla od zájemce nejvyšší cena 154 korun za metr čtvereční, takže se dá říct, že naše laťka je nastavena stále nízko,“ upozornil náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Stávajícím nájemníkům se ceny zvednou od května. Přerov je přepočítá stejně jako v minulosti podle míry inflace vyhlášené Českým statistickým úřadem.

„Do 15. dubna nájemníkům dáme vědět, jak se jim nájem navýší. Nicméně už teď víme, že pro rok 2023 činí inflace 15,1 procenta,“ sdělil Marek Rybářík z odboru majetku.

Proti výrazně vyšším nájmům jsou protesty

Proti vyšším cenám vystoupili na pondělním zastupitelstvu Piráti. Jejich návrh zvyšování nájemného byl výrazně pod inflací.

„V době vysokých cen potravin a energií i zvýšení poplatku za odpady navrhujeme pro letošní rok jiné a troufám si říct snesitelnější řešení – zvýšení nájemného o průměr inflací za poslední tři roky, což je 7,4 procenta,“ sdělil zastupitel Jaroslav Krejčí.

„Platit navíc 259 nebo 529 korun měsíčně je pak celkem značný rozdíl,“ argumentoval s tím, že pro lidi v městských bytech je obvykle běžný nájem příliš vysoký.

Uvedl příklad bytu o velikosti padesát metrů čtverečních, za nějž lidé platili 3 500 korun bez energií, teď to bude 4 029 korun. Navrhoval změnit systém výpočtu.

„Vhodnější a sociálně citlivější je zvýšení nájmu vázat na meziroční navýšení mediánu nominální mzdy v Olomouckém kraji či na medián meziročního nárůstu nájmů ve městech s podobnou kupní silou, jako má Přerov,“ míní Krejčí.

„Pro srovnání, meziroční nárůst nájemného je například v Pardubicích 7,3 procenta, v Hradci Králové 2,5 procenta nebo 0,8 procenta ve Zlíně,“ vysvětlil. Jeho návrh ale zastupitelstvem neprošel.

Prostějov navyšuje nájmy o pětinu

O patnáct procent si připlatí i lidé v Zábřehu. Například nájemníci bytů se smluvním nájemným s loňskou smlouvou zaplatí 80,60 koruny za metr. Ve všech nově pronajímaných bytech je od ledna cena sto korun za metr.

Ještě výrazněji zvedá ceny Prostějov. Město zvýší všechny nájmy o pětinu s výjimkou bytů nad sto metrů, které jsou většinou ve starších, nezateplených domech s vysokými stropy, a tedy s většími nároky na energie.

Nově přidělované i prodlužované byty zdraží od června, od příštího ledna pak i ty na dobu neurčitou. Změny Prostějovu vynesou asi 7,5 milionu korun.

„Obvyklé nájemné se v Prostějově pohybuje okolo 150 až 200 korun za metr. Nájemné ve většině městských bytů bude i po navýšení stále nižší než nájemné obvyklé,“ shrnula mluvčí radnice Anna Kajlíková.

Na přelomu roku vycházel dvoupokojový byt bez nákladů za energie v Prostějově na devět až deset tisíc korun, v Olomouci na deset až dvanáct tisíc.

Nájemné růst musí, otázka je o kolik

O zvýšení cen nájemného městských bytů uvažuje také Jeseník či Olomouc. „Téma je velmi citlivé, protože se zdražuje všechno okolo,“ sdělila náměstkyně olomouckého primátora pro bytové záležitosti Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti).

„Na druhou stranu není legitimní držet ceny zastavené, když ostatní lidi ve městě v nájemních bytech nic nechrání,“ řekla.

„Nemáme, jako třeba v Přerově, v nájemních smlouvách inflační doložku. Vedeme kolem toho velkou debatu,“ informovala.

Plánují stavět nové byty

Obce v ČR z celkového nájemního bydlení investují zhruba šestnáct procent. Některé samosprávy se snaží nabídku rozšiřovat. Třeba Přerov chystá do čtyř let opravu 150 nyní neobyvatelných bytů.

Olomoucká radnice si dala závazek zahájit výstavbu minimálně padesáti městských bytů. Využít chce dlouhodobé úvěry od státu i Evropský sociální fond.

„Neznáme přesné podmínky dotace, ale podmínkou bude nájemné ve výši zhruba mezi 80 a 100 procenty tržního nájemného v místě obvyklého. Potom bychom stáli před otázkou, jestli mít takové nájemné jen v těchto objektech, nebo ho například srovnat i jinde,“ doplnila Dobrozemská.

zpět na článek