iDNES.cz

Řidič na Hané srazil mývala, mrtvé zvíře zůstalo zaklíněné u chladiče

  8:32
Mývala severního srazil v pondělí řidič na silnici mezi Olomoucí a Dubem nad Moravou. Zvíře zůstalo zaklíněné v přední části vozidla, při nehodě uhynulo.

Mýval severní je v tuzemsku nepůvodní druh, který škodí nejen přírodě, ale i zemědělcům. Nejpočetnější populace žije na jih od Olomouce, kolem Věrovan a Tovačova. | foto: Policie ČR

„Řidič osobního motorového vozidla Dacia Logan uvedl, že srazil mývala severního. Ten měl po nárazu zůstat zaklíněný v přední části vozidla,“ popsala olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Podle zjištění policistů vběhl mýval před automobil. „Řidič již nedokázal zareagovat a došlo ke střetu. V našich končinách neobvyklé zvíře srážku s automobilem nepřežilo. Majitel vozidla škodu předběžně vyčíslil na 30 tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

Mývaly smí na Hané střílet každý lovec, výrazný úbytek ale čekat nelze

Mýval severní je medvídkovitá šelma veliká až 70 cm a do Evropy se dostal ze Severní Ameriky.

Na Hané se stal velkým škůdcem, což dokládají nejen sražené kusy na silnici, ale i to, že ho tam lovci mohou kvůli přemnožení střílet.

Mýval miluje lokality v blízkosti řek a jezer, ale je známý svou schopností přizpůsobit se různému prostředí. Podle myslivců jde o všežravou šelmu, která výborně šplhá a plave.

Do Evropy se mýval dostal ve 20. století - ve 30. letech byli mývalové vypuštěni do volné přírody v Německu, kde se velmi dobře aklimatizovali a nová populace se rychle šířila všemi směry.

Myslivci, kteří se snaží jeho počty redukovat, mluví o tom, že jde o nerovný boj. „Jsou to opatrná a velmi chytrá zvířata. Přes den jsou zalezlí v norách nebo schovaní na stromech a vycházejí jen v noci. Lovit se dají pouze při čekané, a i to je náhoda. Udělat hon na mývala, stejně jako se dělá hon na lišku, je nereálné,“ vysvětlil jednatel Okresního mysliveckého spolku Prostějov Jiří Procházka.

Autor:
zpět na článek