Muzejní noc nabízí prohlídku památek, parních vlaků i hřbitova či koncerty

  15:12
Prohlédnout si části středověkého Zdíkova paláce v Arcidiecézním muzeu či znovuotevřený Červený kostel mohou v pátek večer vyrazit zájemci v rámci Olomoucké muzejní noci. Do té se zapojí na pět desítek institucí a v programu nechybí ani besedy, koncerty či videomapping. Na muzejní noc bude možné vyrazit i v Přerově či Šumperku, ale až v dalších týdnech.

Červenému kostelu se ve 14 hodin dostalo cti celorepublikový Festival muzejních nocí zahájit. Sám se zapojí komentovanými prohlídkami a návštěvníci zde dále uvidí i tři autorské výstavy. Jedna z nich nabízí pečlivě vybrané práce světově proslulého fotografa Jindřicha Štreita.

Velkým lákadlem je i nedávno otevřené Arcidiecézní muzeum. „V něm mohou lidé poprvé spatřit dosud uzavřené části středověkého Zdíkova paláce či umělecké poklady ve stálé expozici Ke slávě a chvále. A nová stálá expozice nabízí historii sedmi tisíciletí osídlení olomouckého svatováclavské návrší,“ shrnul ředitel Muzea umění Ondřej Zatloukal.

Hlavní část programu muzejní noci se ale odehraje na náměstí Republiky. Od šesti večer jsou v plánu koncerty, od devíti pak bude na budově Vlastivědného muzea videomapping. Muzeum rovněž zpřístupní své výstavy Dětský svět, Mušle Středomoří nebo Národní soutěž fotografie. Návštěvníkům budou k dispozici i kurátoři.

Zamířit lze třeba také do Železničního depozitáře Českých drah poblíž hlavního nádraží.

„Návštěvníci uvidí jedinečné exponáty železniční historie z ČD Muzea v Lužné u Rakovníka. K největším lákadlům patří parní stroje, elegantní rychlíková lokomotiva Rosnička z roku 1956 nebo jedna z nejstarších dochovaných lokomotiv na našem území – Kocúr z roku 1898,“ vyjmenoval mluvčí ČD Petr Pošta.

V rámci akce dvakrát vyjede z hlavního nádraží do stanice Olomouc-Řepčín a zpět parní vlak, jímž se zájemci mohou svézt.

Lidé vyrazí i na hřbitov či do Muzea anatomie

Chybět nebudou ani rarity. Například ti, kteří si včas zarezervovali místo, si projdou olomoucký městský hřbitov s hrobníkem. O prohlídku byl velký zájem, všechna místa už jsou tak obsazená.

Do muzejní noci se zapojí i Univerzita Palackého. Třeba lékařská fakulta otevře své Anatomické muzeum a nabídne i výstavu fotografií s názvem Zubařkou v Africe.

Celkem se v krajském městě do festivalu zapojí padesátka institucí, které se otevřou v 18 hodin a uzavřou o půlnoci. Jejich kompletní přehled lze najít na internetové stránce olomouckamuzejninoc.cz.

Do většiny institucí je v rámci muzejní noci až na výjimky vstup zdarma. „Přestože má každá organizace na výběr, zda a jakou částku bude na symbolickém vstupném vybírat, až na výjimky volí tradičně bezplatný vstup, případně dobrovolné vstupné,“ konstatovala ředitelka Asociace muzeí a galerií České republiky Anna Komárková.

Přerov chystá i třídy, Šumperk sází na hotel

I když je termín konání muzejní noci přesně daný, některá muzea a galerie se k festivalu připojí po jeho oficiálním termínu. Jde mimo jiné o Přerov, kde se bude akce konat v pátek 2. června.

„Naše muzejní noc bude ve školním duchu. Nabídneme komentované prohlídky výstavy „Co je to za písmenko: České slabikáře, jejich vývoj a užití 1547–1989“ i zážitkové prohlídky školních tříd z různých období. Chystáme též scény, při nichž se naši pracovníci převléknou za různé dobové postavy,“ nastínila Jana Trtíková z Muzea Komenského v Přerově. Chybět nebude ani dětská dílna, fotokoutek či kvízy.

V Šumperku se muzejní noc, jež se bude konat v pátek 9. června, ponese v duchu legendárního hotelu Grand.

„Inspirovali jsme se tanečními večery, které se v tomto hotelu pořádaly, takže půjde o večer plný hudby a tance. Vše vyvrcholí módní přehlídkou společenských a svatebních šatů ze 70. let,“ přiblížila mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku Eva Valová.

Součástí programu bude i projekce fotografií hotelu a samoobslužný fotokoutek.

„V něm se zájemci budou moci zvěčnit, jako by se nacházeli v interiéru historického hotelu,“ dodala Valová. Na své si přijdou rovněž děti díky výstavě Pohádky v muzejíčku s animačními programy.

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, jenž připadá na 18. května. Festival zastřešuje aktivity muzeí a galerií, které svým návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a aktuálních výstav nabízejí řadu doprovodných programů.

Kam se dá v Olomouci vyrazit (výběr)

 • Vědecká knihovna – Červený kostel
  Od 20.00 do 22.00 komentované prohlídky znovuotevřeného kostela, také jsou zde k vidění výstavy fotografií Svět pohledem Jindřicha Štreita, Projekty Ateliéru R a Tři tváře Červeného kostela.
 • Náměstí Republiky
  Od 18.00 koncerty, od 21.00 videomappingová projekce, která se bude opakovat každých patnáct minut až do půlnoci.
 • Lékařská fakulta UP
  Od 18.00 do 23.00 prohlídka Anatomického muzea (vstup pouze od 15 let) a výstava Zubařkou v Africe.
 • ČD Muzeum – Železniční depozitář Olomouc
  Od 18.00 do 22.00 prezentace noční výtopny parních lokomotiv a exponátů železniční historie ze sbírek Českých drah, komentované prohlídky a okružní jízdy historickými železničními vozidly (platí se jízdné).
 • Fort Radíkov
  Od 19.00 do 21.00 prohlídka a promítání dokumentu o olomoucké pevnosti, na ohni si bude možné opéct donesené buřty.
 • Freskový sál Komenium
  Od 18.00 do půlnoci je zpřístupněn slavnostní freskový sál a konají se komentované prohlídky restaurátora Radomíra Surmy.
 • Olomoucká náplavka
  Od 18.00 do 22.00 romantické plavby večerní Olomoucí na Ololodi s ochutnávkou vína doprovázené hudbou.
 • Radnice na Horním náměstí
  Od 19.00 do 22.00 prohlídka budovy radnice a expozice o historii města, radnice a orloje, možný je též výstup na věž.

Více na muzejninoc.olomouc.eu

19. května 2023