Po jezeře v CHKO se prohání čluny, ochranáři s rybáři budou držet hlídky

  4:56
Řvoucí motorové čluny na Moravičanských jezerech u Mohelnice na Šumpersku rozčilují stále více plavce, ochranáře i rybáře. Jezera totiž leží v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a platí pro ně přísný omezený režim. Neukáznění jezdci ho ale stále častěji porušují. Řešením má být posílení hlídek.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jiří TurekMF DNES

Své o porušování pravidel lidmi na člunech ví například Leo Pfeiffer z Mohelnice, který si chodí na oblíbené místo zaplavat i se svou manželkou.

„Vesele se tady prohánějí čluny rychlostí nejméně 30 až 40 kilometrů v hodině. Je to velmi nebezpečné. Mohou ohrozit životy nás, plavců,“ zlobí se Pfeiffer. Podle něj motorové čluny do chráněné lokality nepatří.

„Obrátil jsem se na Správu CHKO Litovelské Pomoraví. Odpověděli mi, že potřebují identifikovat lidi na člunech, což se mi nepodařilo,“ dodává Pfeiffer.

Loděnici, odkud je možné vyjíždět na vodu na lodích, vlastní mohelnický Yacht klub.

„Máme povolené použít motorový člun jako rychlou pomoc při jachtařských závodech. Ty se tu konají dvakrát za sezonu,“ uvedl šéf Yacht klubu František Karafiát.

Viníky je nutné přistihnout, na hlídání jezer ale není dost lidí

Jan Vrbický ze Správy CHKO Litovelské Pomoraví potvrdil, že tuto výjimku sportovci skutečně mají. Motorové čluny tam však podle některých návštěvníků i rybářů jezdí mnohem častěji i mimo závody.

„Když jsem čluny viděl, nikde na jezeře žádné plachetnice nebyly. Jeden člun byl velký s přístřeškem, dělal aspoň půlmetrové vlny a bylo v něm nejméně šest lidí. Vypadalo to, že se jenom baví. Druhý člun byl menší. Nezdálo se, že by sloužily jako záchranná služba, když nebylo vidět žádnou plachtu,“ popisuje Pfeiffer.

Ochranáři upozorňují, že ježdění motorových člunů jindy než při jachtařských závodech nebudou na jezeře tolerovat. A už začali podnikat příslušné kroky.

„Je obtížné prokázat, že někdo na jezeře na motorovém člunu jezdil, pokud ho přímo nepřistihneme. Nemáme lidi na to, abychom na Moravičanských jezerech pořád hlídkovali,“ přiznal Vrbický.

S ostrahou pomůže rybářská stráž

Ochranáři se proto nyní domlouvají například i s rybáři. Právě rybářská stráž by jim totiž měla pomoci s ostrahou.

„Pokud se domluvíme i s policií a Českou inspekcí životního prostředí, budeme schopni jezera a jejich okolí víc hlídat,“ je přesvědčený šéf mohelnických rybářů Milan Gabriel.

Podle něj to pomůže nejen při hlídání samotných jezer, ale také proti lidem, kteří nerespektují zákaz vjezdu a parkují s vozidly až v místech, kde kvůli ochraně přírody nemají co dělat.

„Rekreanti tam dělají nepořádek. Jezdí si, kam se jim zamane,“ říká Gabriel. Rybáři sami dobře vědí, jak lidé dokážou jezera „zamořit“.

„Každý rok na jaře organizujeme velký úklid odpadků u Moravičanských jezer. Podílí se na tom pravidelně třicet až čtyřicet dobrovolníků. Vždycky nasbíráme traktorovou vlečku nejrůznějších odpadků,“ popisuje Gabriel.

Správa CHKO Litovelské Pomoraví nevylučuje, že spolupráci s rybáři do budoucna ještě rozšíří.

„Myslím, že by to mohlo pomoci. Jednotlivě jsou naše síly dost omezené, ale společně jsme schopni ohlídat Moravičanská jezera víc. Uvidíme, na jaké formě spolupráce se domluvíme a jak se případná dohoda osvědčí,“ uzavřel Vrbický.