Divadelníci i hudebníci ekonomické problémy chápou, ale spojení odmítají

  6:18
Přes tisíc podpisů pod peticí, obezřetnost odborů a chystaný otevřený dopis s podporou osobností, tak reagují odpůrci zvažovaného sloučení Moravské filharmonie a Moravského divadla v Olomouci. Podle vedení města jde o předčasné kroky.

ilustrační snímek | foto: Moravská filharmonie Olomouc

Odpůrci mají největší obavy z toho, že by toto spojení mohlo přinést další škrty, a nechtějí být postaveni před hotovou věc.

V pondělí 5. června se bude spojením kulturních institucí zabývat olomoucké zastupitelstvo. Organizátoři petice proto měsíc před zasedáním předali na radnici archy s 1 052 podpisy. Další nadále sbírají elektronicky na webu petice.com.

„Na radnici byli zaskočeni, protože tvrdí, že není nic rozhodnuto. Na zastupitelstvu se má jednat jen okrajově, v první fázi, seznámit se s analýzami. Ale to je politické stanovisko, které známe třeba z případu pošt. Až je něco rozhodnuto, petice pak už nemají smysl,“ řekl iniciátor protestu Milan Ludvík, učitel na základní umělecké škole.

„Základní problém, který vidím ze své padesátileté zkušenosti v kultuře a ve školství, je, že si radnice protiřečí, když mluví o rozvoji kultury, a přitom chce něco rušit. Není možné dávat takovým profesionálním institucím nůž na krk a říkat jim, že je spojí nebo omezí. Nebylo to v žádném volebním programu,“ dodal Ludvík.

Petice navrhuje ponechat současný stav. „Chápeme ekonomické problémy města, ale řešení na úkor vynikající úrovně kulturních institucí považujeme za nekoncepční a nezodpovědné. Kulturně-historický význam obou je nezastupitelný pro občany města, kraje, Českou republiku a díky skvělé reprezentaci české kultury i pro zahraničí,“ stojí v petici.

Méně peněz, méně premiér

Spolu s březnovým navýšením o 17 milionů korun jde na divadlo i filharmonii letos z městské pokladny 212 milionů. Oba kulturní domy ovšem dlouhodobě upozorňují na podfinancovanost, která se projevila například nižším počtem premiér.

Olomouc proto hledá nová pravidla financování i fungování bez dopadu na kvalitu živého umění.

„Všechny rozpracované varianty, pro které bych zvedl ruku, jsou se dvěma orchestry, ať už ve dvou, či jen v rámci jedné instituce jako dvě organizační jednotky pod jedním hudebním ředitelem,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti).

„Inspiraci najdeme v německojazyčném prostoru, kde existují velmi rozmanité modely fungování kulturních institucí. Mezi Německem a Rakouskem na jedné a Českem na druhé straně najdeme rozdíly, v mnohém jsou ale tyto země souměřitelné,“ dodal.

Zanedbatelná úspora

Důležitým milníkem po probíhajících jednáních a analýzách bude jednání zastupitelstva, které může posvětit některý z možných cílů.

„Ve hře je v tuto chvíli stále několik dalších možností, o nichž musí rozhodnout politická reprezentace. Naším cílem zůstává zabezpečení dlouhodobého a předvídatelného financování obou institucí a zachování kulturní služby minimálně ve stávajícím rozsahu. Věříme, že tento záměr sdílíme a že politici rozhodnutí učiní s dostatečným zvážením všech přínosů i rizik,“ uvedla mluvčí Moravského divadla Pavlína Dočkalová.

„Je škoda, že se celá debata zúžila jen na variantu, zda se Moravské divadlo a Moravská filharmonie budou slučovat, či nikoliv,“ dodala.

Olomouc zvažuje spojení divadla a filharmonie, měly by společný orchestr

Úsporný scénář se odpůrcům nezdá jako dostatečný důvod ke spojování. „Gesčním náměstkem preferovaná varianta sloučení obou kulturních institucí do jedné při zachování dvou orchestrů přináší na papíře zanedbatelnou úsporu. Vzniká tím moloch, který se ve finále musí zákonitě prodražit, jak se koneckonců stalo již před lety v Praze po sloučení Národního divadla a Státní opery,“ sdělil předseda filharmonických odborů Vojtěch Pospíšil.

Se zástupci divadelních odborových organizací chce postupovat společně. „Budu navrhovat, abychom do situace vstoupili aktivněji a pokusili se pomoct nastartovat jednání mezi městem a krajem. Ostatně jedním ze specifik Olomouce je, že velké třísložkové divadlo i symfonický orchestr leží na bedrech města v míře, s jakou se jinde v případech obdobné konstelace nesetkáte,“ doplnil Pospíšil.

Představitelé kraje a města se potkali minulý týden. „Z krajského pohledu je sloučení obou institucí nebo zachování současného stavu věcí zřizovatele, tedy města Olomouce. Jako podstatný přitom nyní nevnímám institucionální rámec, jako spíše rozsah poskytované veřejné kulturní služby,“ řekl krajský radní pro kulturu Jan Žůrek (Spojenci).

28. dubna 2022