Redutu rozezní Smigmator i romský orchestr

  6:40
Nejen klasika, ale také jazz, romská hudba nebo muzikálové a filmové skladby rozezní v nadcházející sezoně olomouckou Redutu, koncertní sál Moravské filharmonie.

V rámci multižánrového Cyklu C takzvaného Crossoveru vystoupí třeba Jan Smigmator. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„V rámci multižánrového Cyklu C takzvaného Crossoveru vystoupí zvučná jména, jako je zpěvák Jan Smigmator nebo slovenský ansámbl Cigánski diabli,“ sdělila dramaturgyně Moravské filharmonie Olomouc Ivana Kalina Tabak.

Kromě toho se místní mohou těšit na koncerty spjaté s Olomoucí. „Řada Patriot je stavěná na míru olomouckému publiku. Uslyšíme například nejznámější Rachmaninův klavírní koncert v podání olomoucké rodačky Marie Šumníkové nebo zazní populární české koledy,“ řekla dramaturgyně.

Součástí nové sezony jsou i komorní koncerty. „Skládají se ze dvou koncertů v Klášterním Hradisku a dvou koncertů v Husově sboru. Vystupují naši interpreti pod vedením mimořádných osobností. Představí se houslisté Jan Talich, Dalibor Karvay, cembalistka Barbara Maria Willi nebo polský klarinetista Jan Jakub Bokun,“ uvedla Tabak.

Základní osu sezony však bude tvořit řada A, která je složená z osmi klasických koncertů.

„V letošním roce jsme se rozhodli promluvit do duše sobě i publiku. Rádi bychom upozornili na závažná životní témata, jako je víra, komunikace, tradice nebo třeba kořeny. Zazní veledíla jako Čtvrtá symfonie Antona Brucknera s názvem Romantická nebo Druhá symfonie Gustava Mahlera s názvem Vzkříšení. Protiválečný postoj projevíme českou premiérou skladby Nu.Mu.Zu od Giji Kančeliho,“ okomentovala Tabak.

Víkendové hraní pro děti

Chybět nebudou ani nedělní koncerty pro děti nebo koncerty nejtalentovanějších absolventů hudebních fakult Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a pražské Akademie múzických umění (AMU).

Sezonu navíc orámují dva festivaly. Od začátku do poloviny září se bude v katedrále svatého Václava konat Mezinárodní varhanní festival. A od 11. do 27. května 2023 se uskuteční Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc.

Novinkou je obměna šéfdirigenta. Příští tři roky jím bude maďarský dirigent Zsolt Hamar, který vystřídá Jakuba Kleckera.

„Byla potřeba změna. Posluchači se mohou s dirigentem seznámit na sedmi koncertech, které ho v následující sezoně čekají, včetně inauguračního koncertu, který se uskuteční 27. října u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu,“ řekl ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Předprodej na následující sezonu zahájí Moravská filharmonie na svých webových stránkách a nově i na pokladně Moravského divadla v pondělí.

Cenu vstupenek filharmonie mírně zvýšila. „Dnešní doba si to bohužel žádá. Není to nic dramatického. V zásadě se jedná o zvýšení mezi třemi a sedmi procenty,“ uvedl ředitel. Stávajícím abonentům však zůstávají ceny stejné jako v loňském roce.