VIDEO: Při závodu autovraků na demoličním derby šlo o odrovnání soupeřů

  11:26
Stovky lidí o víkendu v areálu bývalé pískovny v Mohelnici sledovaly první ročník automobilových demoličních závodů. Šedesátka pojízdných autovraků soutěžila na Fakar Demolition Race – Moravské jízdě ve dvou hlavních disciplínách, na závěr pak došlo ještě na demoliční arénu, kterou ovládl ten, kdo zvládl jezdit po trati nejdéle.

V nedělním demoličním derby šlo o to vyřadit co nejvíc soupeřů. „V derby není bodované dojetí, ale kontakt, tedy nárazy, přetočení, a když jezdec někoho úplně odrovná, hodí ho na střechu nebo na bok, má deset bodů,“ popsal hlavní pořadatel Jaroslav Kašpárek.

Závody, které jedou všichni účastníci na vlastní nebezpečí, mají svá bezpečnostní pravidla, vozy musí mít například odstraněná zadní okna a boční musí být minimálně stažena do dveří, stejně tak vozy nesmí mít světlomety a zrcátka, železné výztuhy či vzpěry nebo zapojené airbagy.

Na dveřích u řidiče na místě okna naopak musí být vytvořená sít’, která brání vypadnutí ruky či hlavy při případném převrácení vozu.

Fotogalerie

Dramatické okamžiky nepostrádaly ani sobotní závody na rychlost rodeocross. Jeden z účastníků David Cupánek těsně před jízdou dodělával v depu poslední opravy.

„S jeepem jsem stihl jedno kolo a už jsem měl proraženou vanu. Po opravě a dolití oleje do převodovky jsem se však dostal zpátky do hry,“ nastínil.

Na Moravě si demoliční autozávody odbyly premiéru, pořadatelé chtějí pokračovat i příští rok. Diváci byli nadšení.

„Byl to úžasný den, pro mě i pro syna opravdu luxusní,“ zhodnotil klání například Tomáš Grézl z Olomouce.

Autoři: ,