Protože město smluvním dodatkem prodloužilo dobu dodání stavby na letošní duben, muselo kvůli smluvnímu závazku čekat, než bude moci vypsat nové výběrové řízení. Přitom bylo už na přelomu roku jasné, že společnost stavbu nepředá.
Teď konečně město vysoutěžilo nového zhotovitele. Mohelnice se zároveň rozhodla pro novou taktiku.
„Nejprve jsme vysoutěžili firmu ke zkompletování hrubé stavby, pak budeme dělat nové výběrové řízení na dokončení celé knihovny,“ vysvětlil starosta města Pavel Kuba (nestr. za Mohelnickou demokracii).
Podle opozičního zastupitele Martina Bartoše (KDU-ČSL) se tak stalo z toho důvodu, že neexistuje moc firem, které zvládnou kvalitně zhotovit hrubou stavbu.
„Kdybychom zakázku spojili, jistě by se přihlásilo méně uchazečů, takhle budeme mít širší výběr,“ odůvodnil.
Je možné, že i další pokračování stavby si rozdělí více zhotovitelů. „Můžeme vypsat zvlášť soutěž například na dokončení střechy i interiér,“ nastínil zastupitel a předseda kontrolního výboru Luděk Pivoňka (Společně pro město). „Teď už si nemůžeme dovolit žádné chyby, musíme stavět,“ podotkl.
Lidem přestane stavba překážet
Dokončení hrubé stavby přinese otevření ulice, která je už od podzimu roku 2021 ochromena. Lidé z nedalekého sídliště tak na náměstí chodí oklikou.
„Dokončení skeletu je cíl číslo jedna. Je to břemeno, co nás tíží. I město může už začít pracovat s prostranstvím a upravovat jej,“ řekl Pivoňka.
Eurogema nikdy nesdělila, že práci nepředá. Loni na jaře ovšem nenastoupila po zimní přestávce k pracím, což argumentovala odlivem ukrajinských pracovníků. „Nemyslím si, že to byl ten hlavní důvod, ale teď už nemá cenu po tom pídit,“ míní Pivoňka.
V říjnu bude podle plánů hrubá stavba hotová. Zakázku za 19 milionů bude mít na starost společnost Provádění staveb z Olomouce. S nabídkou uspěla mezi čtyřmi dalšími konkurenty.
„Stavební práce na zakázce ‚Městská knihovna Mohelnice – hrubá stavba‘ budou probíhat dle uzavřené smlouvy o dílo a zadávacích podmínek ve veřejné soutěži,“ ujistil předseda představenstva Jaroslav Vyroubal.
„Zvolili jsme tak na základě kompromisu mezi cenou, recenzí a zkušenostmi ostatních měst,“ podotkl k výběru Bartoš.
Zda bude stejná firma pokračovat i v dalších pracích, zatím není jasné. „Může vyhrát i další soutěž, vše je otevřené,“ připustil starosta Kuba.
Knihovna výrazně podraží
Stavba ovšem značně podraží. Z původních 45 milionů, za které Mohelnice zakázku vysoutěžila Eurogemě, očekává Kuba narůst až na 60 milionů, včetně již investovaných devatenácti.
„Letos máme v rozpočtu vyčleněnou polovinu, dalších třicet milionů bude závazek příštího rozpočtu,“ vypočítal.
Zastupitelé již dříve vyjádřili obavy z očekávaného zdražení. „Šedesát milionů je nakonec dobrá cena,“ myslí si Pivoňka. „Ale mnohdy bývá rozdíl mezi vysoutěženou cenou a tím, co musíme zaplatit. Pro jasnější představy musíme počkat na dokončení skeletu,“ doplnil.
S jeho názory souhlasil i zastupitel Bartoš, třebaže se ne všem představitelům města zdražení líbilo. „Ale peníze na to město má. Většinově jsme se usnesli, že je pro nás nejdůležitější, ať knihovna stojí. I za cenu toho, že bude o pár milionů dražší. Ceny materiálu ve stavebnictví narostly minimálně o deset až třicet procent,“ připomněl Bartoš.
Provádění staveb Olomouc figurovalo i v prvně vypsané zakázce, město však společnost nevybralo, ačkoliv zhotovení knihovny nabízela za 46 milionů, požadovala tedy jen jeden milion více než Eurogema.
Cena byla určujícím aspektem i při letošním výběru. „Určitě to tak bylo i při prvním řízení,“ připustil Kuba. „Ale je potřeba říct, že to není jen o ní. Vždy rozhoduje také, kolik má daná firma zakázek, aby byla schopna plnit závazky. Při prvním výběru jsme se tak nakonec rozhodli pro Eurogemu,“ vzpomněl.
Firma nakonec městu vyplatila dva miliony korun, Mohelnici zůstaly i zálohy a ocelové tyče k vyztužení základů. „Jsou lehce zkorodované, ale mělo by být možné je odrezavit, což by zase ulehčilo náklady,“ sdělil Pivoňka.
Podle starosty Kuby má knihovna stát 1. července příštího roku.
„Pokud firmy nasadí adekvátní počet technologií a lidí, stihne se to,“ věří Bartoš. „Jestli to ale bude o měsíc dřív nebo později, není zas tak důležité. Hlavně ať se to postaví,“ doufá zastupitel.