Po stížnosti vítěze výběrového řízení dostala Mohelnice pokutu 240 tisíc

  4:54
Pokutu 240 tisíc korun vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže mohelnické radnici. Město podle úřadu nedodrželo všechny podmínky soutěže na dodavatele přístavby a modernizace domova pro seniory. Celá situace je ovšem neobvyklá v tom, že se na antimonopolní úřad obrátila firma, která zakázku za desítky milionů korun získala.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má za to, že vítězná zlínská stavební společnost Prukon nedoložila harmonogram prací, který zadavatel v soutěžních podmínkách požadoval.

„Zadavatel tak ovlivnil výběr dodavatele,“ uvedl úřad.

Firma Prukon nakonec stavbu nedokončila. „Naše společnost odstoupila od smlouvy z důvodu neposkytování součinnosti ze strany města Mohelnice a podala na něj žalobu,“ vysvětlil ředitel společnosti Prukon Marek Cícha.

„Při nahlížení do spisu jsme zjistili, že podpis v nabídce v zadávacím řízení není podpis statutárního zástupce, ale někoho jiného. Město nám nepodalo vysvětlení, proto jsme se obrátili na patřičné úřady,“ doplnil k okolnostem toho, proč nechával vítěz soutěže zakázku prověřit.

Firma si podle něj nechala zpracovat nabídku do veřejné soutěže externím dodavatelem, takže zpočátku ani nevěděla, že její nabídka neobsahovala všechny náležitosti.

Město pak sice vyhovělo několika žádostem o odklad termínu dokončení, nakonec mu ale došla trpělivost, stavbu převzalo a dodělalo vše už bez Prukonu. Senioři se tak do svého nového zázemí nastěhovali před necelým rokem.

„Odmítám, že jsme s firmou nespolupracovali. Když nebyla schopna zakázku dokončit, museli jsme to zajistit my. Nechtěli jsme nechat seniory na holičkách,“ uvedl starosta Mohelnice Pavel Kuba.

Úředník si dopisoval s projektantem firmy

V kauze se už dříve objevily i jiné neobvyklé skutečnosti. Vyšlo totiž najevo, že dnes už bývalý úředník městského úřadu Pavel Němec si v souvislosti se zakázkou velmi nestandardně dopisoval s najatým projektantem firmy a podle ředitele Prukonu zřejmě došlo k manipulaci s dokumenty pro výběrové řízení.

Neobvyklé e-maily

MF DNES má k dispozici e-mailovou komunikaci mezi projektantem Martinem Trtkem, jenž zpracoval nabídku do konkurzu pro firmu Prukon, a exúředníkem radnice Pavlem Němcem. Vyplývají z ní blízké vztahy obou mužů. Projektantovi Němec posílal i informace o nabídkách jiných uchazečů.

„V příloze posílám rozpočty, které se během výběrka opravovaly na základě dotazů jednotlivých uchazečů. Zkus se na to podívat,“ psal.

V jiné zprávě Trtek upozorňuje na chybu: „Tak jsem přišel na to, jak je to s těma rozpočtama. V nabídce ti chybí položkový rozpočet, který vzešel z dotazů v průběhu výběrka. Posílám v příloze od konkurence.“

Když před časem úředník radnice Pavel Němec podával výpověď, odmítl, že by souvisela s e-maily, jež si vyměňoval s Prukonem najatou firmou stavebního odborníka Martina Trtka. Ten využíval elektronickou poštu Prukonu. Proto má také jeho e-maily k dispozici.

Němec už před časem vše považoval za uměle vytvořenou kauzu. Odmítl také, že by firmě poskytl konkurenční nabídky či jiné výhody, které by způsobily městu škodu.

„K žádnému zvýhodnění ani dojít nemohlo, protože výběrové řízení včetně finální ceny provedla externí společnost. Je navíc s podivem, že stavební firma zpochybnila zakázku až po tak dlouhé době,“ řekl tehdy.

Ani Trtek v případu nevidí problém. „Nic nestandardního jsem v této věci neudělal, žádnou soutěž jsem neovlivňoval. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ sdělil.

Starosta Mohelnice Pavel Kuba již dříve uvedl, že korespondence mezi oběma muži byla nestandardní a hodně za hranou. „Vrhá to špatné světlo na město,“ dodal.

ÚOHS ale hodnotil jenom nedodržení podmínek soutěže a také okolnost, že firma nedodala to, co požadovalo město, a tudíž měla být ze soutěže vyloučena.

Soutěž vyhodnocovala pro město externí firma

Starosta uvedl, že město s pokutou nesouhlasí. Podalo rozklad, aby ÚOHS vše znovu prověřil.

„Nemyslím, že se město dopustilo přestupku. I kdyby nakonec úřad potvrdil, že soutěž byla v rozporu se zákonem, výše pokuty podle nás neodpovídá tomu, co se stalo. Požadavek na předložení harmonogramu prací nevychází z žádného zákonného ustanovení a není možné jej s odkazem na zákon požadovat,“ tlumočil starosta názor právníků města.

Podle něj také nepředložení harmonogramu nevypovídá o schopnosti účastníka splnit zakázku. Stejně jako měl Prukon externího dodavatele nabídky do soutěže, měla i Mohelnice najatou společnost, která soutěž vyhodnocovala.

„Naši právníci prověří, jak je koncipována smlouva s touto firmou, a pravděpodobně budeme uplatňovat úhradu pokuty od ÚOHS,“ doplnil starosta.