Perleťovec a volavka. Nové poštovní známky zdobí příroda Litovelského Pomoraví

  12:10
Litovelské Pomoraví tak se jmenuje nový příležitostný aršík známek, který Česká pošta uvedla do prodeje ve středu 12. června. Výtvarný návrh ceniny se dvěma známkami v hodnotě 42 a 48 korun připravil Josef Dudek a rytinou ho doplnil Miloš Ondráček.

Litovelské Pomoraví je název nového příležitostného poštovního aršíku, který Česká pošta uvede do prodeje ve středu 12. června. Výtvarný návrh poštovní ceniny se dvěma známkami v hodnotě 42 a 48 korun připravil Josef Dudek a rytinou ho doplnil Miloš Ondráček. | foto: Česká pošta

Motýl perleťovec sedící v trávě a volavka číhající ve vodě na rybky. Obklopují je popadané stromy a podemleté břehy zarostlé bujnou vegetací. Výjev typický pro přírodu Litovelského Pomoraví je motivem nového příležitostného poštovního aršíku.

Na poštovním aršíku umělci ztvárnili řeku Moravu protékající divokým lužním lesem ve známé chráněné krajinné oblasti.

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

„Litovelské Pomoraví nejsou jen divoké močály a lužní lesy v okolí řeky Moravy, ale i kulturní krajina utvářená prací tamních obyvatel s úctou a láskou k rodnému kraji,“ podotkl k novince mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Součástí vydání jsou i dva druhy obálek prvního dne vydání (takzvané FDC). Námětem první je interiér stodoly a na druhé je zobrazena kaplička u křižovatky před obcí Nové Mlýny.

Novou emisi poštovních cenin věnovanou Litovelskému Pomoraví vytiskla Tiskárna Hradištko. Aršík vyrobila v nákladu 22 tisíc kusů a oba druhy obálek prvního dne mají náklad 2 300 kusů. Zájemci si mohou nový filatelistický materiál koupit na vybraných poštách nebo na e-shopu České pošty.

CHKO Litovelské Pomoraví se rozprostírá mezi městy Olomouc a Mohelnice. Chráněná krajinná oblast tam byla vyhlášena v roce 1990 zejména kvůli řece Moravě, která v této části přirozeně meandruje. Řeku obklopují rozlehlé lužní lesy. Území stát také chrání jako ptačí oblast.

6. července 2019

Autor: