Teplý prosinec zmátl husice, pár uprostřed zimy zahnízdil a vyvedl mladé

  16:24
Velmi neobvyklý výjev je nyní k vidění na Olomoucku. Po zamrzlé a zasněžené hladině rybníka se tady prochází pár husic nilských s mláďaty. Podle odborníků ptáky patrně zmátlo nezvykle teplé prosincové počasí a výsledkem je nejčasnější zaznamenané hnízdění tohoto druhu v Česku.

Pár husic vyvedl mláďata na rybníku v Majetíně, poprvé byla zpozorována 30. ledna.

„Tehdy jich bylo jedenáct, nyní už počet klesl na sedm, patrně kvůli extrémním mrazům a nedostatku přirozené potravy,“ uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Husice nilské jsou býložraví vodní ptáci pocházející z Afriky, kteří se živí vodními rostlinami. Na zimu odlétají na jih Evropy, kde je pro ně dostatek vhodné potravy.

V minulém století se ale husice postupně úspěšně aklimatizovaly v Anglii a Nizozemí, odkud se nyní šíří i do střední Evropy. Na střední Moravě hnízdí od roku 2013, kdy měla dvě mláďata na Hradeckém rybníku v Tovačově.

„V následujícím roce vyvedl tovačovský pár šest mláďat, od roku 2015 se pak přemístil na štěrkovnu u Krčmaně, kde vyvedl devět mláďat. V roce 2016 opět zahnízdil zřejmě stejný pár u Krčmaně a výsledkem byl totožný počet mláďat jako o rok dříve. V Majetíně zahnízdily husice nilské poprvé v roce 2016 a vyvedly čtyři mladé,“ shrnul Šafránek.

Autor: