Chovatelku ze Šumperska podezírají z týrání zvířat, odebrali jí dvacet koní

  17:58
Oznámení o možném týrání chovných koní prověřují od neděle policisté ze Šumperska. Ti vyjeli společně s pracovníky veterinární správy na pastvinu v Ludvíkově, místní části Velkých Losin. Dvě desítky zvířat nakonec putovaly do náhradní péče.

Jeden ze zanedbaných koní, který byl převezen do náhradní péče z pastviny poblíž Velkých Losin na Šumpersku. | foto: Státní veterinární správa

„Inspektoři krajské veterinární správy na základě oznámení prověřili podmínky chovu, které shledali jako nevyhovující. Stav některých koní byl navíc zhoršený,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Jeden ze zanedbaných koní, který byl převezen do náhradní péče z pastviny poblíž Velkých Losin na Šumpersku.

Obrátili se proto na zástupce obce s rozšířenou působností, v tomto případě města Šumperk, kteří vyhlásili kvůli podezření z týrání předběžnou náhradní péči. „Ještě ve večerních hodinách byli za pomoci dobrovolníků koně přemístěni na jiná vhodná místa. S chovatelem bude následovat správní řízení,“ dodal Vorlíček.

O víkendu na místě zasahovali rovněž hasiči, kteří podle videa ochránců zvířat kolujícího po sociálních sítích s pomocí traktoru vytahovali koně, který uvázl v blátě.

Policisté po prozkoumání situace na místě případ vedou jako podezření z trestného činu týrání zvířat.

„Prověřovaná žena zde v době od října do doby oznámení chovala na několika pozemcích celkem dvacet koní různého stáří a plemene. Panuje podezření, že jim nezajistila řádnou zdravotní péči, odpovídající podmínky ani vhodnou výživu. V důsledku toho mělo u šesti kusů dojít ke zhoršení zdravotního stavu a podvýživě,“ sdělila policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Autor: