Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

  15:58
Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze tří současných šéfů a zároveň o jednoho ze sedmi spolumajitelů. Po těžké nemoci zemřel ve věku 75 let Karel Hlaváček, vnuk zakladatele firmy, který v ní měl na starost především technické záležitosti.

Karel Hlaváček, vnuk zakladatele loštické tvarůžkárny, který byl jedním ze tří současných šéfů a zároveň o jedním ze sedmi spolumajitelů firmy. | foto: archiv MAFRA, A. W. Loštice

„Jsme skvělý rodinný tým a Karel Hlaváček byl jeho nedílnou součástí. Byl brilantní technik s velkými zkušenostmi a s obrovským estetickým cítěním. Bude nám moc chybět,“ podotkl další z jednatelů společnosti A. W. a její obchodní šéf Jaroslav Kovář.

Karel Hlaváček byl jedním z vnuků samotného zakladatele firmy Aloise Wesselse. Rodina Wesselsů začala vyrábět tvarůžky v Lošticích už v roce 1876, u základů tehdejšího byznysu stál a dlouhé roky ho řídil podnikatel Josef Wessels.

Pohled do historie tvarůžkárny

Jeho syn Alois převzal tvarůžkárnu v roce 1897 a výrazně ji posunul kupředu, a to díky modernizaci i rozšíření kapacity. Z manufaktury tak udělal továrnu. Právě po něm nese tvarůžkárna své nynější pojmenování A. W.

Firma nezadržitelně rostla, podle webu společnosti měla v roce 1912 již šestatřicet zaměstnanců a do první světové války se společnost A. W. stala největším výrobcem tvarůžků.

Wessels však měl dvě dcery a oběma chtěl dát věno. Proto postavil ještě druhou továrnu. Tu po svatbě s Jaroslavem Dubským získala jeho starší dcera, která spolu s manželem založila firmu JD, mladší dcera si vzala Karla Pivného a zůstal jí původní závod A. W.

Mezi továrnami dcer zakladatele nastal boj

Oblíbený zrající sýr vyráběný z tvarohu v loštické firmě v minulosti získal pojmenování Pravé olomoucké tvarůžky. Přívlastek dostaly podle toho, že se kdysi skvěle prodávaly na vyhlášených olomouckých trzích. Výroba tvarůžků coby druhu selského sýra je přitom v zeměpisné oblasti Haná doložená už na přelomu 15. a 16. století.

Alois Wessels si ovšem zcela jistě nepředstavoval, že místo rodinné spolupráce propukne mezi oběma dcerami a jejich podniky nesmiřitelný boj. Rodiny se rozkmotřily a nakonec spolu přestaly komunikovat. Z obou firem se stali nesmiřitelní konkurenti.

„Klid zbraní“ paradoxně nastal až v roce 1950, kdy oba závody znárodnili komunisté. Státní podnik potom vyráběl tvarůžky pod jednou hlavičkou na dvou místech v Lošticích čtyřicet let.

V roce 1990 vrátil stát oba závody potomkům původních vlastníků. Ani poté nebyly vztahy rodin nijak idylické. Vzájemnou řevnivost ukončil až krach společnosti JD, která v roce 2004 už neustála snahu svých majitelů co nejrychleji rozhodnout konkurenční boj ve svůj prospěch.

Naopak dědicové Karla Pivného, mezi nimiž byl i zesnulý Karel Hlaváček, šli pod značkou A. W. kupředu pozvolněji a Wesselsův odkaz postupně rozvíjí až do současnosti.

V roce 2010 pak pro tvarůžky z Loštic po dlouhých letech vybojovali chráněné zeměpisné značení platné na celém území Evropské unie. Dnes je tak firma A. W. jediným výrobcem tvarůžků na celém světě.