Zatopené lomy u Žulové představují dokonalý ráj přírodního koupání

  15:20
Za řadu krásných míst ke koupání vděčí Olomoucký kraj tomu, že se tam v minulosti v mnoha lokalitách těžil kámen, písek, ojediněle také kaolin či uhlí. Když se těžaři dostali na spodní vodu, vytvořila se ve vytěženém prostoru nádherná modrá oka a těžba musela skončit, protože vodu nebyla schopna odčerpat ani nejvýkonnější technika.

Vytěžené a zatopené prostory v současnosti vypadají, jako by je vytvořila příroda, a nikoli lidská ruka. Nabízejí nádherné prostředí pro vyznavače koupání v přírodě.

Lom Granz u Žulové

Nejvíc takových míst je na Jesenicku a z celého okresu se největší množství přírodních koupališť vzniklých těžbou surovin kumuluje na severu regionu kolem městečka Žulová. Při jejich návštěvě se pomyslně ocitnete na Divokém západě nebo u kanadských jezer.

Koupání pro opravdové fajnšmekry nabízí zatopený lom Rampa mezi Žulovou a Černou Vodou. Při výjezdu z Černé Vody směrem na Žulovou je odbočka vlevo a cesta vede až k lomu. Pěší se sem dostanou po červené turistické značce nebo značené cyklotrase.

Po těžbě žuly zde vznikla nádherná kolmá stěna, která trčí nad vodu do výšky 16 metrů. Tato stěna tvoří přirozený břeh snad nejkrásnějšího zatopeného lomu na Jesenicku a dala mu také jméno.

Opět ve směru na Černou Vodu, tentokrát ještě přímo v Žulové, se nachází koupaliště krásný zatopený lom s ostrůvkem. Nese název Transgranit. Netěžila se zde žádná zvláštní surovina, ale jako všude v okolí žula. Granit je totiž jenom jiný název pro žulu. Maličký lom je proslulý svou nádhernou pláží či spíše, vzhledem k rozměrům, plážičkou.

Vyznavači koupání v přírodě mají jenom superlativy také pro zatopený žulový lom Vaněk nacházející se za Žulovou ve směru na Javorník. Stejně jako na Rampě se také v tomto lomu a řadě dalších mohou turisté spolehnout, že ani v největších vedrech se tam nekazí voda.

Památky a traily pro cyklisty

Kromě nádherného koupání turisté v této oblasti narazí také na atraktivní památky nebo světoznámé traily pro bikery.

Přímo v Žulové stojí kostel, kde je na kostelní loď jakoby přilepená hradní bašta, která je ale opatřená „klasickým“ kostelním zakončením. Věž je pozůstatkem hradu Frýdberk, který na tomto místě stál už ve 13. století. Dodnes se dochovala pouze strážní věž, která se v minulosti stala součástí kostela. Jde o raritu, která u nás nemá obdoby.

Kouzelným místem je také Boží hora u Žulové s poutním kostelíkem a křížovou cestou. Ač byl postaven teprve v 19. století, historie poutního místa sahá údajně až do 12. století. Tehdy se zde měl poprvé objevit obraz Panny Marie Bolestné.

Pro sportovněji založené návštěvníky jsou zde Rychlebské stezky. Jde o unikátní a světově proslulou síť trailů, které vznikly v místech bývalých loveckých chodníků. Centrum se základnou v Černé Vodě nabízí tratě všech obtížností. Ty nejsnazší zvládnou rodiny s dětmi, ty nejtěžší zase jenom zkušení a trénovaní bikeři.