Nemocnice hlásí o prázdninách více úrazů, roste počet zranění z koloběžek

  5:22
Léto je v plném proudu a zdravotníci v Olomouckém kraji řeší o třetinu více úrazů. Nejčastěji jde o zranění hlavy, hrudníku nebo kotníků. Přes dvě stovky poranění za první prodloužený prázdninový týden ošetřili lékaři v nemocnici v Jeseníku.

Zdravotníci mluví o zvýšeném nárůstu zranění v souvislosti s jízdou na koloběžce. | foto: PČR

„Jednalo se o úrazy spojené se sportem, ale i zdánlivě nenáročnými rekreačními aktivitami,“ řekla zdravotní sestra chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Jeseník Veronika Schwarzerová. Nejčastěji ošetřovali úrazy cyklistů a turistů.

Dveře se od začátku prázdnin netrhnou ani na centrálním příjmu šumperské nemocnice. Zdravotníci s příchodem prázdnin ošetřili už desítky zraněných včetně malých dětí. U nich se nejčastěji jednalo nejen o odřeniny a zhmožděniny, ale také o úrazy po pádu z kol a koloběžek. Ty se podepisují i na zvýšeném počtu zraněných mezi dospělými.

„Právě koloběžky jsou současným a bohužel nebezpečným trendem, v jehož důsledku u nás končí prakticky každý den nejeden zraněný sportovec. Zejména půjčovny koloběžek na Dlouhých stráních se nám často postarají o to, že mají naši zaměstnanci po celé léto plné ruce práce,“ uvedla mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.

Nejnebezpečnější jsou podle Hanke situace, kdy si koloběžku půjčí někdo, kdo na ní nikdy nestál, a posléze se rozjede vysokou rychlostí.

„Takové pády pak mají za následek velmi ošklivá zranění, včetně poranění nitrobřišních orgánů, která vyžadují zásah traumatologů, chirurgů či ortopedů. Někdy tito pacienti bohužel končí i na jednotce intenzivní péče,“ dodala.

Časté bývají i pády z kol a elektrokol, kdy lidé opět při poměrně rychlé jízdě z kopců přecení své síly.

Praktičtí lékaři na dovolené

Ordinace v kraji se plní nejen kvůli úrazům z letních aktivit, ale také kvůli dovoleným praktických lékařů. Pacienti proto často hledají ošetření v nemocnici.

Zvýšený počet zraněných evidují i jeseničtí horští záchranáři. Nejčastěji zasahují u zraněných cyklistů a koloběžkářů. Od začátku prázdnin zasahovali u více než 85 zraněných.

Horským záchranářům pomáhá i aplikace Záchranka. „Pokud na sebe lidé upozorní přes aplikaci Záchranka, vidíme hned jejich polohu, což je pro nás důležité. Poté proběhne kontrolní hovor, díky kterému zjistíme informace, které jsou potřeba. Lidé tak vědí, že se k nim blížíme, že jim jdeme na pomoc,“ sdělil Martin Chalupa z jesenické horské služby.

Pozor na trampolíny

Lékaři varují i před trampolínami. Ty mohou způsobit i závažná poranění páteře či hlavy.

„Děti si na trampolínách často přivodí ošklivá zranění, jako jsou vymknutá zápěstí či kotníky, zlomeniny nebo otřesy mozku. Doporučujeme proto, aby rodiče nenechávali děti na trampolínách bez dozoru a pravidelně kontrolovali, zda jsou trampolíny stále stabilní,“ doplnila Hanke.

Zdravotníci zaznamenávají i vyšší počet úrazů, které si lidé přivodí při práci na zahradě. Nejčastěji se jedná o pády ze žebříků či úrazy způsobené při sekání dřeva či trávy.

„Letos jsme na centrálním příjmu zaznamenali také velmi mnoho krvácivých úrazů způsobených prací na zahradě,“ doplnila Hanke.

Nehod, kdy je potřeba pacientovi poskytnout krevní transfuzi, během léta stoupá. Naopak počet dárců v letním období klesá, a to především z důvodu letních dovolených v zahraničí.

„Lidé často jezdí na dovolené do oblíbených lokalit, jako je například severní Afrika nebo Turecko, kdy po příjezdu nemohou měsíc krev darovat. U mimoevropských destinací bývá tato doba ještě delší, a pak máme dárce vyblokované. Často se také stává, že lidé, kteří zůstávají v zaměstnání, pracují i za ty, kteří jsou na dovolené, a zaměstnavatelé je na darování krve nepouští,“ popsal situaci Štefan Repovský, primář hematologicko-transfuzního oddělení a náměstek pro léčebně preventivní péči Nemocnice AGEL Přerov.

Pracovníci krevních center proto vyzývají dárce, aby přišli k odběrům dřív, než vyrazí na dovolenou.