Tábory na Hané nabízejí poslední místa, zájem nezastavilo ani zdražení

  5:56
Letní tábory v Olomouckém kraji stojí zhruba o 15 procent víc než loni. Pětidenní příměstský tak vyjde v průměru na 2 500 korun. Organizátoři zdražení vysvětlují vyššími cenami potravin či energií. Zájem rodičů je však stále vysoký a některé turnusy jsou plné.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Doležel, Junák - český skaut

Šest týdnů před začátkem prázdnin už rodiče školáků v Olomouckém kraji většinou vědí, jestli jejich děti vyrazí na některý z mnoha desítek letních táborů.

Organizátoři navzdory zdražování počítají poslední volná místa na své turnusy.

„Zájem byl letos velký o všechny naše tábory. Během jednoho týdne od zveřejnění nabídky bylo přes šest set míst obsazených,“ řekl mluvčí Domu dětí a mládeže v Olomouci Radek Ježowicz.

Řada turnusů se tak zaplnila dříve než obvykle. Atraktivní tábory, o které je každoročně obrovský zájem, byly téměř hned plné.

Největší zájem byl podle mluvčího tradičně o týdenní příměstský tábor v olomoucké zoologické zahradě. Letos vyjde na 2 400 korun.

18. června 2020

Rychle zaplněný byl i pobytový tábor pro rodiče s dětmi, na kterém rodiny stráví necelý týden. Vyjde pro dospělého na 4 500 korun, pro dítě na 4 200 korun a pro nejmenší do tří let na stokorunu.

Zaměření táborů

V nabídce Domu dětí a mládeže v Olomouci je letos 40 letních táborů, 11 pobytových a 29 příměstských, a téměř všechny už jsou plné.

„Z celkových asi 1 100 míst, které nabízíme, máme v tuto chvíli už je pár posledních volných míst na sedmi táborech. U každého z neobsazených táborů zbývají opravdu jen poslední místa,“ doplnil Ježowicz. Dům dětí a mládeže nabízí různé tábory, například sportovní, výtvarné, taneční či přírodovědné.

Plné jsou i některé turnusy táborů, které pořádá olomoucká Univerzita Palackého v areálu své sportovní haly na Lazcích.

Volná místa tam stále jsou. „Jsme specifičtí tím, že nabízíme možnost přihlašování i na jednotlivé dny a také během celých letních prázdnin,“ uvedla za organizátory Hana Vyroubalová.

Univerzita nabízí přes letní prázdniny více než 150 týdenních táborů pro tři věkové kategorie.

Zájem o tábory trvá i přesto, že většina z nich musela zdražit kvůli rostoucím cenám potravin a energií řádově o několik set korun.

„Podražily oproti loňsku o zhruba 15 procent, v souladu s inflací,“ objasnil šéf Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka, která sdružuje organizátory táborů.

Výhodou je vlastní areál

O něco lepší výchozí pozici podle Topinky mají pořadatelé, kteří vlastní areál a nemusejí si jej pronajímat.

„Jinak jsou důvody pro zdražování pro všechny stejné. Musejí zajistit teplou vodu, musejí něčím svítit. Jedna z největších položek je jídlo a všichni víme, co za poslední dobu udělaly ceny potravin. Také je potřeba děti na místo přepravit, takže do nákladů se promítá i zdražení nafty,“ objasnil Topinka.

Podle Ježowicze Dům dětí a mládeže v Olomouci podražil pobytové tábory v rozmezí od 500 do 1 000 korun, příměstské pak o 200 až 300 korun.

Hlavním důvodem bylo zvýšení ceny stravy a některých pronájmů. „Z toho, že se místa na táborech tak rychle zaplnila, usuzuji, že problém s cenou táborů rodiče neměli,“ podotkl.

Týdenní příměstské tábory, které pořádá Univerzita Palackého, podražily oproti loňsku v průměru o 280 korun. Rodiče tak přijdou na zhruba 2 500 až 3 500 korun.

Středisko volného času Atlas a Bios Přerov nabízí v průběhu prázdnin osm pobytových a 12 příměstských táborů. Cena pobytových se odvíjí od počtu dnů od 4 100 do 5 250 korun, příměstské stojí od 1 700 do 2 300 korun.

Stále nízkonákladový produkt

Rodiče mohou pro své děti požádat o příspěvek na tábor pojišťovnu. Některým zaměstnancům přispívá dokonce i zaměstnavatel.

„Dcera půjde o prázdninách na příměstský plavecký tábor, který není nejlevnější. Tisícovku ale dostaneme od pojišťovny díky příspěvku na sportovní pobyty zpět,“ svěřil se třeba otec šestileté dívky Jan Bouchal.

„I přes zdražení jsou letní tábory stále nízkonákladový produkt ve srovnání s návštěvou zábavních parků, kin či divadel,“ porovnal Topinka, podle kterého jsou tyto aktivity stále velmi populární.

„U běžných táborů je zájem víceméně na úrovni před covidem. Je to tradice. Spousta dětí i rodičů si léto bez tábora nedokáže představit. A z pohledu rodičů je to i logistická záležitost. Prázdniny mají letos devět týdnů,“ konstatoval.

Celorepublikově je letos podle něho i velký zájem o tábory u moře.