Za zdravotní prohlídky se ušetří miliony, úrazů nepřibude, odhadují lékaři

  5:10
Méně papírování a víc ušetřených peněz si slibují zaměstnavatelé, kteří od Nového roku nemusejí posílat zaměstnance na pravidelné lékařské prohlídky. Jedná se o profese, které spadají do nerizikových skupiny jako jsou úředníci. Podle předsedy odborových svazů ČMKOS Olomouckého kraje Davida Krmáška však zdravotní prohlídky na škodu nebyly.

ilustrační snímek | foto: Pražský fotbalový svaz

Pokud zaměstnanec chce na kontrolu i tak jít, má na to právo. Stejně tak na ni může pracovníka poslat i zaměstnavatel.

Například Krajský úřad Olomouckého kraje prohlídky po svých úřednících vyžadovat nebude.

„Naši zaměstnanci je absolvovat nebudou, vstupní a mimořádné lékařské prohlídky zůstávají zachovány,“ oznámila mluvčí úřadu Alena Minxová.

Kontroly se podle ní dál týkají například profesionálních řidičů nebo zaměstnanců, kteří pracují ve výškách.

„V loňském roce jsme za periodické prohlídky vydali 60 tisíc korun. Dopředu náklady a úspory nelze přesně vyčíslit, protože počet periodických prohlídek je závislý na fluktuaci zaměstnanců v daném kalendářním roce,“ dodala Minxová.

Řidiči z Meopty

V přerovské společnosti Meopta, která patří mezi přední světové výrobce optických systémů, se zrušení prohlídek dotklo jen malého počtu zaměstnanců, především na administrativních pozicích.

„Z důvodu bezpečnosti jsme se rozhodli zachovat periodické lékařské prohlídky u zaměstnanců, kteří mají v popisu pracovního místa řízení referentských vozidel,“ konstatovala mluvčí společnosti Vladimíra Hacsiková.

Prohlídky se budou týkat i těch, kteří jsou zařazení v pracovním riziku kategorie 2. „Jedná se například o řidiče vysokozdvižných vozíků či o ty, kteří pracují v noci,“ dodala mluvčí.

Konec periodických prohlídek postihne velkou část zaměstnanců Univerzity Palackého v Olomouci, především akademických či administrativních pracovníků.

Byla to buzerace, vítají zrušení pracovních prohlídek lékaři. Jiní jsou proti

„Hrubým odhadem to může být až polovina z celkového počtu zhruba čtyř tisíc pracovníků,“ vyčíslil mluvčí univerzity Egon Havrlant.

Podstupovat je naopak budou dál pracovníci v laboratořích nebo lidé v dělnických profesích.

„Jde například o kolegy, kteří pracují ve výškách, s tlakovými lahvemi, chemikáliemi a podobně, ale například také o pracující s 3D tiskárnami,“ objasnil Havrlant.

Dodal, že je také na zvážení každé fakulty, jestli u některých profesních skupin periodické prohlídky ponechá.

„Důvodem může být zejména snaha o zachování kvalitní péče o zaměstnance a ochrana jejich zdraví,“ sdělil mluvčí.

„Prohlídky byly otravné,“ říká učitelka

Miliony ušetří i školy. V situaci, kdy nemají dost peněz na pomůcky či jiné školní vybavení, oslovené instituce krok ministerstva zdravotnictví vítají.

Spokojení jsou i někteří učitelé, protože k doktorům mířili hlavně ve volném čase.

„Bylo to otravné, já už chodila každý rok. Pocítím hlavně časovou úlevu. Nejprve jsem musela jít k praktikovi, ten mi vyplnil dotazník a napsal zprávu, s tím jsem pak šla k našemu závodnímu lékaři, u kterého jsem strávila přibližně pětačtyřicet minut,“ popisuje učitelka Gabriela Roztočilová ze spolku Pedagogická komora.

Podle předsedy odborových svazů ČMKOS Olomouckého kraje David Krmáška ušetří podniky v kraji miliony korun ročně. Vstupní a periodické prohlídky zaměstnance stojí firmy řádově stovky korun za jedno vyšetření, nehradí je veřejné zdravotní pojištění.

„Chci věřit, že pro mnoho zaměstnavatelů je kvalitní péče a zdraví zaměstnanců jednou z nejdůležitějších priorit a za ušetřené prostředky budou nabízet více preventivních zdravotních programů jako součást zaměstnaneckých benefitů,“ poznamenal předseda.

Pravidelné prohlídky podle něho na škodu nebyly. Dokázaly v mnoha případech včas odhalit zdravotní komplikace. Připouští to i lékař Martin Pavelka.

„Negativem určitě může být teoretické snížení možnosti záchytu některých onemocnění, protože určitá skupina pacientů nedochází na pravidelné preventivní prohlídky,“ upozornil.

Podle Pavelky také mohou některé ordinace ekonomicky strádat, protože s těmito příjmy dlouhodobě počítaly.

„Na druhou stranu se tímto zvýší kapacity na registraci pacientů nových, což by mělo tento výpadek vykompenzovat,“ dodal.

Lékař Pavelka si nemyslí, že zrušení pravidelných prohlídek může zvýšit počet pracovních úrazů. „Týká se opravdu nerizikových povolání, zvýšení úrazovosti nepředpokládáme,“ ujistil.

Vstupní prohlídky

Konec pravidelných periodických prohlídek je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka první krok souboru nových opatření.

„Druhým bude zrušení vstupních prohlídek, třetím zrušení potravinářského průkazu a dále zrušení zařazování prací do kategorií,“ naznačil další vývoj ministr zdravotnictví.

Firmy dlouhodobě upozorňovaly, že u zaměstnanců v kancelářích byly prohlídky spíše jen formalita.

Ministerstvo zdravotnictví si od novinky slibuje hlavně úlevu lékařů. Ti se pak podle něj mohou pečlivěji věnovat preventivním prohlídkám a odhalit včas některá závažná onemocnění. V ordinaci praktických lékařů se podle instituce tyto pracovní prohlídky stávaly spíše administrativní zátěží, která mnohdy zabrala více času než samotné vyšetření.

Periodické prohlídky musí dál absolvovat lidé z profesí, které zákon o ochraně veřejného zdraví zařazuje do rizikových kategorií.