Účinnou terapii zachraňující hlas nabízí v Olomouckém kraji první nemocnice

  5:00
Lékaři rehabilitačního oddělení šumperské nemocnice nově začali pacientům léčit nemocné hlasivky s pomocí impulzoterapie. Po pražské Nemocnici Na Homolce a fakultních nemocnicích v Hradci Králové a Ostravě je město v podhůří Jeseníků teprve čtvrtým místem v republice, kde se tato metoda používá.

Šumperská nemocnice začala jako teprve čtvrtá v republice používat impulzoterapii pro léčení nemocných hlasivek. | foto: Nemocnice Šumperk

Léčba spočívá v nepřímé stimulaci nemocných hlasivek. „Během hlasového cvičení se pacientům stimulují prostřednictvím bodových elektrod. Na stanovené místo na zevní části krku přiloží fyzioterapeut elektrodu, další je pak umístěna na šíji,“ vysvětlila Jitka Krejčí, primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk.

Stimulaci hlasivek elektrodami je podle ní nutné doplnit současně vykonávaným hlasovým cvičením, například vyslovováním slabik ha, he, hi, ho, hu.

„Jde o účinnou a bezpečnou metodu, která je pacienty dobře snášena a lze ji využít pro léčbu jakýchkoli problémů s hlasivkami, například ochrnutými nebo unavenými,“ sdělila Krejčí s tím, že cvičení hlasivek předchází nácvik správného držení těla a bráničního dýchání.

Odborníci rehabilitačního oddělení šumperské nemocnice se zaškolili v pražské Nemocnici na Homolce, kde léčbu postižených hlasivek s pomocí impulzoterapie provádějí už delší dobu.

„Metodu využíváme zejména pro případy nepohyblivých hlasivek, ale i v dalších indikacích, a to spolu s hlasovou reedukací. Za dobu jejího používání máme velmi dobré zkušenosti, kdy zlepšení hlasu pozorujeme u naprosté většiny pacientů, shrnul lékař pražské nemocnice Joseph Traboulsi.

Šumperští lékaři nepotřebují novou techniku

Výhodou je podle primářky Krejčí skutečnost, že elektrostimulační přístroje, které splňují požadované parametry, nebylo třeba kupovat.

„Už je máme, jen se používaly pro jiné druhy léčby. Vlastně jsme jejich využití impulzoterapií rozšířili,“ přiblížila.

První šumperská pacientka už pociťuje úlevu

Novinku si hned po zavedení vyzkoušela pětašedesátiletá Markéta Moláčková ze Zábřehu. Po operaci štítné žlázy se u ní objevily problémy s hlasivkami a téměř přišla o hlas.

„Po operaci mi najednou přeskakoval, začala jsem chraptět a večer po celodenní námaze mi hlas vynechával úplně,“ popsala. Přitom se potřebuje postarat o svou třiadevadesátiletou matku.

„Musím na ni mluvit hodně nahlas, abychom se dorozuměly. A najednou to nešlo,“ nastínila.

Když se o progresivní metodu začala zajímat, zjistila, že by musela dojíždět velké vzdálenosti, protože v rámci Olomouckého kraje se v žádném zařízení neprováděla. To se teď ale změnilo. Nyní je sice teprve v polovině léčby, přesto už pociťuje zlepšení svého stavu.

„Už se mi nestává, že by mi hlas tak často vynechával. Dokonce si zabroukám nebo zazpívám, takže pokrok tam určitě je,“ pochvaluje si pacientka.

Hlasivky trápí statisíce lidí

Odborníci odhadují, že různými onemocněními hlasivek trpí v České republice na čtvrt milionu lidí. Až na výjimky, jako jsou herci, zpěváci nebo moderátoři, se o ně totiž nestarají. I proto se každoročně v polovině dubna připomíná Světový den hlasu, který má upozornit, že hlasivky si zaslouží větší pozornost, než je jim věnována.

Orgánu umožňujícímu vznik hlasu neprospívá alkohol, kouření, káva či prašné prostředí, vadí mu také hluk, v němž člověk hlasivky více namáhá.

„Zhoršení hlasu může být způsobeno celou řadou chorob, naštěstí ve většině případů nerizikových pro život pacientů. Někdy jde ale o projev vznikajícího nádoru. Včasná diagnostika je alfou a omegou úspěšné terapie,“ připomněl Jan Plzák, přednosta kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku pražské Fakultní nemocnice Motol.