Po pádu laviny v Jeseníkách zemřel skialpinista

  14:28,  aktualizováno  16:38
V Jeseníkách zasypala lavina skialpinistu, který se zde pohyboval společně s dalšími lyžaři. Ze sněhu ho vytahovali už v bezvědomí, pokusy o oživení byly neúspěšné a muž zemřel.V horách nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, neboť zde v posledních dnech připadla vrstva nového sněhu.

Muže zavalila ve Velkém kotli v Jeseníkách lavina, navzdory pomoci horské služby a lékaře záchranné služby nakonec zemřel. | foto: Jiří Hejtmánek, Horská služba Jeseníky

Lavina se utrhla kolem třinácté hodiny ve Velkém kotli. Zavalen byl jeden ze tří skialpinistů, kteří se v lokalitě pohybovali. Horští záchranáři dorazili na místo zhruba po dvaceti minutách.

„Zavalený se na místě pohyboval s kamarády. Těm se ho podařilo ještě před naším příjezdem najít a vyhrabat. Mladík byl ale v bezvědomí a nedýchal, takže jsme okamžitě přikročili k pokusům obnovit životní funkce,“ popsal zasahující člen Horské služby Jeseníky Ondřej Škovránek.

Do oblasti vyjela po ohlášení pozemní posádka záchranné služby a rovněž byl vyslán vrtulník.

„Z toho byl v lokalitě Velkého kotle vysazen lékař, který pokračoval v započaté resuscitaci muže středního věku. Ta byla ale bohužel neúspěšná,“ nastínil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Podle informací České televize předtím strážci CHKO Jeseníky narazili v lokalitě nad Velkým kotlem právě na několik skialpinistů. Vyzvali je, aby místo opustili, ale neúspěšně. Lavina se tam mohla utrhnout právě pod těmito turisty.

„Celý Velký kotel je lavinový katastr, tam nemají skialpinisté co dělat. Pokud se někdo vydá sjíždět třeba na jižní, centrální žlab, má opravdu zaděláno na problém, když jsou takové podmínky, jako jsou teď,“ upozornil náčelník jesenické horské služby Vítězslav Kaller.

V lokalitě nejde v posledních letech o jediné úmrtí

O jak velkou lavinu šlo, zatím není jasné. „Bude se to teprve vyhodnocovat, lavinový preventista k tomu bude muset zpracovat dokumentaci, a to bude nejdříve v sobotu,“ uvedl Kaller.

Horská služba právě dnes v Jeseníkách vyhlásila druhý stupeň nebezpečí, tedy mírné riziko. Během týdne totiž v horách napadlo až 20 centimetrů nového sněhu. Na Ovčárně leží nyní 70 centimetrů sněhu a stále sněží, v lavinových katastrech je sněhu ještě více. 

„Zvýšili jsme lavinový stupeň především kvůli novému sněhu, zvýšení stupně potvrdily i opakované kompresní testy. Na měrné tyči na Ovčárně máme přes 70 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech je maximálně 90 centimetrů. Během týdne napadlo kolem 15 až 20 centimetrů, který postupně usedá,“ řekl dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek.

„Stále hustě sněží, teploty se drží kolem minus pěti až šesti stupňů, v tuto chvíli je dokonce sedm pod nulou,“ dodal.

Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého kotle, Červené hory a Králického Sněžníku. Je v nich šest lavinových katastrů a dohromady dvacet lavinových drah. Všechny lavinové katastry v Jeseníkách ale vedou mimo značené turistické cesty.

Naposledy se velká lavina o délce 300 až 400 metrů v lavinovém katastru ve Velkém Kotli uvolnila předloni v polovině ledna. Podle horské služby to byla za posledních 20 let největší lavina v Jeseníkách. Nikoho naštěstí neohrozila.

Tragické následky ovšem měla lavina, která na konci ledna 2010 zavalila ve Velkém Kotli pětatřicetiletého skialpinistu. Muž měl sice u sebe zapnutý lavinový vyhledávač, podlehl však mnohočetným zraněním. O rok dříve zemřel ve stejné lokalitě také osmnáctiletý snowboardista.

Autoři: ,