iDNES.cz

Kyberútok na Olomouc všechny vystrašil, úřady posilují ochranu

  4:40
Nedávný útok hackerů na olomoucký magistrát má stále své následky. IT specialisté ve službách městských úřadů v kraji proto chystají lepší zabezpečení svých sítí.

Paralyzovaný chod úřadu, nefunkční agenda, nemožnost vyřídit si doklady či jiné záležitosti, a hlavně potíže pro stovky lidí. Tak dopadl masivní dubnový útok na datovou síť olomouckého magistrátu.

Některá další velká města proto chtějí investovat do počítačové ochrany, aby takový scénář nezažila.

Olomoucký magistrát od zahájení série útoků, které se navíc i nadále objevují, vynaložila na zabezpečení své datové sítě už několik milionů korun.

Výdaje navíc zřejmě ještě stále nekončí. „IT specialisté teď připravují závěrečnou zprávu pro radu města, jejíž součástí budou i návrhy na komplexní řešení bezpečnosti sítě,“ uvedl mluvčí magistrátu Michal Folta.

Události v krajském městě nenechaly klidnými ani IT specialisty v Přerově. Město teď plánuje obnovit svou síť, aby byla bezpečnější.

„Chceme se lépe jistit před hrozbami a útoky počítačových pirátů a zajistit také bezpečnost systému při práci úředníků na home office,“ řekla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Zakázka byla podle ní plánována dlouhodobě. „Prioritně se jedná o obměnu systému, kterému vyprší v lednu 2022 podpora výrobce, což je nutné vyřešit,“ nastínila Chalupová.

Útoky hlásí i z Přerova

Radní i zastupitelé už zakázku schválili, vše má být hotové do konce roku. Za bezpečnější datovou síť plánuje město dát zhruba tři miliony korun.

Útoky na IT infrastrukturu jsou podle radnice v Přerově prakticky na denním pořádku, ale mají nižší intenzitu a tamní specialisté se s nimi dokážou vypořádat.

Zkušenosti s hackery mají i v nedalekých Hranicích. „Před několika lety jsme například registrovali ransomwarové útoky na naši síť (ty využívají škodlivého programu, který blokuje systém nebo šifruje data a pak požaduje výkupné za obnovení přístupu, k takovému došlo i v Olomouci - pozn. red.), které se opakovaly zhruba po dobu půl roku. Zareagovali jsme posílením hardwarové bezpečnosti, antivirové ochrany a kvalitním zálohováním,“ uvedl mluvčí radnice Petr Bakovský.

Expert: Přibývá sofistikovaných útoků

Drobnější bezpečnostní incidenty se vyskytly také ve Šternberku. Město nyní připravuje zadání studie zabezpečení úřadu.

„Mohla by odhalit další možná rizika a hrozby a navrhnout řešení, jak jim předejít,“ sdělila mluvčí radnice Irena Černocká.

Ve většině případů se útočníci snaží zjistit osobní informace o zaměstnancích či získat přístupové údaje do interních informačních systémů a sítí.

Ohroženy jsou však i další instituce včetně nemocnic. Třeba Fakultní nemocnice Olomouc čelila většímu útoku loni v dubnu, ale odolala.

„Nemocnice úspěšně prošla auditem Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti. Útok v takovém rozsahu a s takovým dopadem jako na magistrátu by teď byl u nás nepravděpodobný,“ řekl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Města a obce se shodují, že je skoro nemožné se proti hackerským útokům stoprocentně chránit, protože hackeři mají často přístup k nejlepším technologiím, know-how a finančním prostředkům, o kterých se radnicím může jen zdát.

„Podstatné je snížit riziko spuštění nebezpečného kódu například v e-mailech, čímž se hackerům otevře přístup. Proto nejdůležitější roli hraje lidský faktor, takže je nutné naše zaměstnance průběžně informovat a školit,“ podotkl mluvčí hranické radnice Bakovský.

Podle Lukáše Pavlíka, odborníka na kybernetickou bezpečnost z Moravské vysoké školy Olomouc, se v poslední době hackeři stávají stále výraznější hrozbou, neboť přibývá útoků, které jsou svou podstatou složitější a zákeřnější.

Navíc často přicházejí ze zahraničí a jedná se o organizované skupiny, které se specializují na určitý typ napadení.

„Do jisté míry se tím zvyšuje sofistikovanost útoku, případně nemožnost vypátrat jeho zdroj,“ upozornil Pavlík.

zpět na článek