Do stálé nabídky se ve většině okresních měst Olomouckého kraje probojovaly kroužky 3D tisku, stavění z Lega, chovatelství a modelářství.
Každý z domů dětí a mládeže a dalších středisek volného času navíc nabízí extra činnosti, které ostatní nemají. Například v Atlas a Bios Přerov je letošní novinkou letecký a lodní modelář, kde děti pod odborným dohledem staví modely letadel, lodí a raket.
„Máme také spoustu chovatelských kroužků, protože máme vlastní minizoo,“ uvedla ředitelka Blanka Mašková. Děti se tam naučí, jak se o zvíře starat, pokud by si ho pořídily.
O kroužky v Olomouckém kraji je často větší zájem než před covidem |
Do kroužku se zvířetem mohou rodiče přihlásit své děti také v Šumperku. Má název Sportujeme se psem a naučí malé chovatele základní povely a také základy psích sportů. „Naučí se ale i výchovu psa nebo jak s ním bezpečně chodit po městě,“ řekl zástupce ředitelky Střediska volného času Doris Jan Valchař.
Kromě toho mají v Šumperku téměř 150 dalších kroužků. „V poslední době je velký zájem o Nerfky, tedy kroužek s Nerf pistolemi, a pak Dračí doupě,“ prozradil Valchař.
Hraní příběhových her je podle něj čím dál oblíbenější a do kroužku se často chytnou i teenageři. Netradiční novinkou je Escape, kde děti mohou zažít únikovou hru. „Kromě klasických prostor se pro kroužek nejspíš využije i půda, na které si budou moct simulovat opravdovou únikovou hru,“ svěřil se Valchař.
Do kroužků bude letos chodit méně dětí. Kurzy zdražily, rodiče šetří![]() |
V domě dětí a mládeže v Olomouci mohou rodiče své ratolesti zapsat například do kroužku programování v Minecraftu nebo dřevodílny, ve které se naučí základy práce se dřevem a vyrobí si vlastní sošky, reliéfy a loutky.
Ve středisku volného času Duha v Jeseníku mohou děti chodit na lekce historického šermu nebo třeba do rybářského či včelařského kroužku. Přihlásit se lze i na práci s korálky, šití nebo patchwork.
„Snažíme se, aby to rodiče nebolelo“
V prostějovském domě dětí a mládeže otevírají třeba kroužek geocachingu, Pokémon Go, superhrdinský kroužek nebo železniční modeláře. Zápis do jejich kroužků začal v pondělí 2. září.
O tři dny později se děti mohou hlásit také v šumperském středisku Doris. V olomouckém, přerovském i jesenickém středisku zápis už běží. V Přerově a Jeseníku mají ještě volná místa téměř ve všech kroužcích, zatímco v Olomouci už je jich hodně obsazených.
Volnočasové aktivity každý rok mírně zdražují, jejich pořadatelé se přitom snaží držet ceny co nejnižší. „Snažíme se, aby to rodiče tolik nebolelo a opravdu si to mohli dovolit,“ řekla Mašková.
V přerovském středisku Atlas a Bios se kroužkovné za rok pohybuje od 500 do 2000 korun. Například taneční kroužky se řadí k těm dražším a naopak ekologické k těm levnějším.
Kroužky pro děti v pololetí zdražují až o tisíce kvůli energiím. Fungují příspěvky![]() |
V ostatních střediscích jsou ceny téměř totožné. „V názvech a anotacích kroužků se snažíme vypíchnout to, co by děti mohlo zaujmout a motivovat,“ vysvětlil Valchař. Někteří podle něj navštěvují kroužky spíše kvůli kolektivu a kamarádům než kvůli jeho náplni. Nejen v Šumperku věří, že díky zajímavé a velké nabídce si každé dítě najde kroužek, který ho bude bavit. „Snažíme se mít spektrum co nejširší, aby si opravdu vybral každý,“ souhlasila Mašková.