Skiareál i přes zákaz zasněžoval vodou z řeky, zaplatí pokutu 300 tisíc

  16:38
Inspekce životního prostředí potrestala provozovatele lyžařského areálu z Koutů nad Desnou na Šumpersku pokutou téměř 297 tisíc korun. Firma během minulé zimy odčerpala z řeky téměř osm tisíc kubíků vody na umělé zasněžování, aniž by měla příslušné povolení.

Lyžařský areál Kouty nad Desnou dostal pokutu téměř 300 tisíc korun za neoprávněný odběr vody z řeky, navíc v době vyhlášeného zákazu kvůli suchu. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Olomoucká firma K3 Sport podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) porušila vodní zákon, za což dostala dvě pokuty v celkové výši 296 745 korun.

„V rámci kontroly, kterou jsme zahájili loni v listopadu a dokončili v lednu, jsme zjistili, že společnost odebrala v období od 26. listopadu do 25. prosince loňského roku celkem 7 907 metrů krychlových povrchových vod pro výrobu technického sněhu z řeky Desná, a to bez platného vodoprávního povolení,“ uvedl ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Skiareál navíc nelegálně čerpal vodu v době, kdy byl kvůli suchu vyhlášen zákaz odběru vody z řek.

Inspekce uložila provozovateli skiareálu v létě pokutu na základě odebraného množství vody, u tohoto typu přestupku jí mohla „naúčtovat“ za každý kubík 10 až 40 korun.

„Po zvážení všech okolností, zejména té, že šlo o odběr vody pro generování zisku, jsme stanovili sazbu 35 korun za metr krychlový,“ nastínil Pallós s tím, že k takto vyčíslené sankci 276 745 korun pak inspekce ještě přidala dvacetitisícovou pokutu za samotné porušení zákazu odběru povrchových vod.

Firma K3 Sport se následně proti pokutám odvolala, ministerstvo životního prostředí však však její námitky zamítlo a sankce na konci listopadu potvrdilo.

Redakce iDNES.cz oslovila zástupce společnosti Petra Marka, ten však pouze odkázal na své vyjádření pro ČTK. Pro tu uvedl, že k nepovolenému odběru vody a porušení zákazu došlo administrativní chybou.

„Přijali jsme opatření, aby se pochybení neopakovalo,“ dodal bez dalších podrobností Marek.

Autor: