iDNES.cz

Druhé kolo kotlíkových dotací bude bez front, žádá se elektronicky

  15:14
Olomoucký kraj vyhlásil druhé kolo kotlíkových dotací. Mezi zájemce o ekologičtější zdroje tepla může rozdělit až 124 milionů korun. Žádosti se nově podávají elektronicky. Už se tak nebude opakovat situace z prvního kola, kdy uchazeči nocovali před úřadem.

Při prvním kole kotlíkových dotací byly před krajským úřadem dlouhé fronty a někteří zde i nocovali. Ve druhém kole se proto bude žádat elektronicky. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Registraci krajský úřad zahájí 24. října v deset hodin. Ještě před tím ale lidé musejí vyplnit na webu hejtmanství od úterka přístupnou příslušnou žádost, díky čemuž získají svůj speciální kód.

„Schovají si ho a pak (v mezidobí od 24. října do 31. prosince, pozn. red.) ho použijí při registraci, která bude mít opět elektronickou formu. Podotýkám, že bez kódu žádost nebude možné akceptovat,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Doplnil, že v případě nejasností se lidé mohou obracet s prosbou o pomoc na pracovníky odboru strategického rozvoje krajského úřadu. Případně se zúčastnit seminářů, které se budou konat od 20. září do 18. října v jednotlivých městech regionu. Jejich seznam je opět k dispozici na webu kraje.

K elektronické registraci se hejtmanství přiklonilo po zkušenostech s prvním kolem, kdy někteří lidé před úřadem i nocovali (psali jsme zde).

Jak to vypadalo před úřadem při prvním kole dotací

22. února 2016

„Elektronická forma podávání žádostí zamezí nedůstojnému stání a předbíhání ve frontách,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Podle hejtmana už úřad nový systém otestoval a na problémy nenarazil.

Lidem, kteří doma nemají počítač, Okleštěk vzkazuje, že příslušné dokumenty mohou vyplnit na úřadech obcí s rozšířenou působností.

„Vědí o tom a budou připravení lidem vyjít vstříc,“ ujistil Okleštěk.

Ve druhém kole si domácnosti mohou sáhnout na příspěvek až 120 tisíc korun. Jeho výše závisí na typu nového zdroje vytápění, kterým může být tepelné čerpadlo, kotle na biomasu či plyn.

„Čistě na uhelné kotle už ale ve druhém kole není možné dotaci získat,“ zmínil další novinku Valdman.

Hejtmanství má ve druhé vlně na kotlíkové dotace připraveno přibližně 124 milionů korun, což je o zhruba 40 milionů méně než v kole prvním.

„Kdyby částka vyčleněná pro druhé kolo nestačila, vypíšeme v roce 2018 a 2019 ještě třetí výzvu. V rezervě na ni máme dalších zhruba 40 milionů,“ řekl hejtman.

Kotle musí příjemci dotace vyměnit do podzimu příštího roku

Zmíněných 124 milionů by mělo podle propočtů kraje pokrýt zhruba 1 800 žádostí. V prvním kole, kdy uchazeči měli šanci získat až 127,5 tisíce korun na jeden kotel, kraj vyhověl zhruba 1 600 zájemcům. Přibližně 350 domácností úředníci museli odmítnout, protože poptávka byla vyšší než částka vyčleněná na dotace (více čtěte zde).

Největší zájem tehdy obyvatelé regionu měli o dotace na kombinované kotle a na zařízení spalující biomasu. Naopak nejméně domácností žádalo o příspěvek na čistě uhelné kotle.

I pro druhé kolo kotlíkových dotací platí, že lidé musejí nejprve zaplatit veškeré náklady spojené s výměnou zdroje tepla ze svého. Dotaci jim hejtmanství vyplatí zpětně poté, co doloží úředníkům, že dodrželi veškeré podmínky dotačního programu.

Zastaralých kotlů se úspěšní žadatelé o dotaci musejí zbavit, respektive investovat do jejich výměny, nejpozději do 31. listopadu příštího roku.

zpět na článek