iDNES.cz

Požáry mohou vznikat i s několikadenním zpožděním, varují lesníci

  17:54
Nejen sucho, vysoké teploty a zvýšené riziko lesních požárů přivedly lesníky z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc k pravidelným kontrolám mezi stromy. Stěžují si rovněž na nevhodné chování turistů v lese. Podle odborníků by k požárům, které podnik letos zaznamenal, nemuselo vůbec dojít.

Prázdné lahve od alkoholu, lidské výkaly a vyvrácený rozcestník. V takovém stavu našli lesníci z polesí Domašov turistické odpočívadlo na Javoříku | foto: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc

„Na vině jsou často nezodpovědní návštěvníci lesa, kteří nedodržují platná nařízení. Uhasit požár může trvat i několik dní a škody na životním prostředí i majetku dosahují nevyčíslitelných hodnot,“ uvedla Dagmar Obšilová, mluvčí Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL).

Připomněla, že je zakázáno rozdělávat oheň v lese, ale i v okruhu padesáti metrů od něj.

„Velmi riziková je suchá tráva. Přísný zákaz rozdělávání ohně neznamená pouze zapalování táboráku, ale také kouření cigaret, rozpalování přenosného grilu či vaření na plynové bombě,“ řekl jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Arnošt Buček.

Upozornil, že oheň se přitom může objevit až za několik dní. „Lesní požáry mohou vznikat i s několikadenním zpožděním, protože lesní hrabanka často prohořívá nepozorovaně ve spodních vrstvách a teprve po několika dnech se může rozfoukat do rozsáhlého požáru,“ varoval Buček.

Rizikem vzniku požáru jsou přitom i odhozené odpadky či špatně parkující auta. ,,Při extrémním suchu stačí odhozená plechovka nebo kousek skla, který soustřeďuje sluneční paprsky. Riziko představují i automobily odstavené na suché trávě, kde je nebezpečí vznícení trávy od horkého motoru,“ doplnil Buček.

Oheň ve vojenských lesích na Libavé hasiči likvidovali dva dny, pomohl déšť

,,Naši kolegové zintenzivnili kontroly lesních porostů. Všichni pracovníci v lese jsou poučeni o důsledném dodržování bezpečnostních opatření a některé práce v lese v tomto období ani neprobíhají,“ upozornil jednatel.

Lesníky ovšem netrápí jen obava z lesních požárů, často je zaráží chování lidí, kteří do lesa vyrážejí.

„Prázdné lahve od alkoholu, lidské výkaly a vyvrácený rozcestník našli kolegové z polesí Domašov na turistickém odpočívadle na Javoříku,“ popsala mluvčí.

Hasiči ve Zlínském kraji bojovali se třemi požáry kousek od sebe, pomohl déšť

Podnik podle ní investuje do obnovy a opravy drobných lesních staveb nemalé prostředky. „Ať už se jedná o lovecké chaty či turistická odpočívadla. Ovšem někteří bezohlední návštěvníci lesa nám tyto záměry komplikují. Za poškození majetku hrozí pachatelům trestní postih,“ doplnila Obšilová.

Naposledy bojovali s lesním požárem pracovníci ALSOL u Velehradu ve Zlínském kraji.

„Vyzýváme návštěvníky lesů, aby eliminovala veškerá rizika vzniku požáru, včetně těch na první pohled méně zřejmých,“ vyzvala mluvčí.

Autor:
zpět na článek