Na novinky budou čtenáři v knihovnách čekat déle, může za to zdražování

  11:38
Knihovny v Olomouckém kraji mají na nové tituly zhruba stejné peníze jako loni, jenže novinky zdražují. Nákupy tak musejí omezovat. Například v Olomouci se tak ke čtenářům dostane zhruba o tisícovku knih méně než loni.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Částka na nákup knih, časopisů, not či stolních her se od minulého roku nezměnila. Můžeme tak utratit asi 3,4 milionu korun, ale vzhledem ke zdražení knih jich nakoupíme asi o deset procent méně,“ řekla ředitelka Knihovny města Olomouc Lenka Prucková.

Na policích olomoucké knihovny tak letos přibude asi o tisíc knih méně než minulý rok. „Například loni v květnu jsme za 275 tisíc korun nakoupili 1 266 knih, letos jich za zhruba stejnou cenu bylo 1 156,“ upřesnila Prucková.

I přes zdražení má instituce díky velkému množství nakupovaných publikací od nakladatelství velké slevy. Průměrná nákupní cena za výtisk je pro ni 242 korun.

Řešením současné situace by byl nákup starších a levných knih, o ty ale nemají čtenáři moc zájem.

„Naši čtenáři hledí na kvalitu. Proto jsme například poslední bestseler Kateřiny Tučkové Bílá voda zakoupili v nadstandardním množství sedmnácti kusů,“ vysvětlila Prucková.

Každý nákup pečlivě zvažují

Počty výtisků jednoho titulu ale knihovna omezí. Jako alternativu nabízí e-knihy. „U velkého množství titulů máme k dispozici e-knihy, které může číst současně nepřeberné množství čtenářů. Navíc nezdražily, za jedno stažení stále platíme padesát korun,“ přiblížila.

S nákupem nových knih jsou opatrnější i v jesenické knihovně. „Při každém nákupu musíme pečlivě zvažovat každou knihu, zda o ni bude zájem mezi větším počtem čtenářů, nebo ne,“ sdělila vedoucí Knihovny Vincence Priessnitze Eva Pavlíčková.

„Pokud se jedná o dílo oblíbených autorů, například Mornštajnové, Tučkové nebo Hartla, kupujeme i dva výtisky, ale pokud budeme moct koupit jen jeden, zvýší se na tuto knihu počet rezervací, a tím pádem na ni bude delší čekací doba,“ dodala s tím, že loni zde nakupovali knihy asi za 300 korun za kus, letos je ale cena až o sto korun vyšší.

Knihovny chtějí žádat o vyšší příspěvek

Ani v Přerově si nemůžou dovolit tolik knih, kolik by chtěli. „Dokážeme odhadnout, o co bude zájem. Trend zdražování sledujeme už asi čtyři roky a za tu dobu jsme nákup nových knih museli snížit asi o třicet procent. Rádi bychom tak koupili například deset výtisků Bílé vody, ale mohli jsme si dovolit jen pět,“ popsala ředitelka městské knihovny Edita Hausnerová.

Ta dodala, že požádají město o mimořádný příspěvek na nákup knih ve výši čtvrt milionu. Kromě toho budou jednat o navýšení rozpočtu.

Prostějovské knihovna je ve srovnání s předchozími lety navštěvovanější, ale kvůli zdražování nedokáže zájemce plně uspokojit.

„Kvůli stále dražším výtiskům si je čtenáři budou chtít spíše půjčovat než kupovat, ale ani my jich nemůžeme pořídit tolik, kolik bychom chtěli. Čekali jsme, že tato situace přijde, ale ne, že tak náhle. Budeme proto s městem jednat o navýšení rozpočtu,“ uzavřel ředitel městské knihovny Aleš Procházka.