iDNES.cz

Najdi svého Mánesa! Zámek v Čechách pod Kosířem pátrá po nezvěstných dílech

  10:06
Zejména za druhé světové války se ztratilo až několik desítek kreseb jednoho z největších českých malířů Josefa Mánesa, který by se letos dožil 200 let. Umělec často pobýval a tvořil v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Zdejší zámek ke kulatému výročí spustil projekt s názvem Najdi svého Mánesa, který má za cíl jeho nezvěstná díla objevit.

Dva ztracené nebo neznámé Mánesovy obrazy se podařilo najít v posledních letech. Jde o dvojportrét šlechtičen ze soukromé sbírky a kresbu, která se našla na zámku v Lysicích na Blanensku. Obě díla jsou nyní na zámku v Čechách pod Kosířem k vidění.

„Nezvěstných Mánesových kreseb je určitě několik desítek. Pokud jde o olejomalbu, bylo to o štěstí. Ozval se nám soukromý majitel, že má obraz a bude rád, když bude důstojným způsobem vystavený,“ popisuje kastelán zámku Martin Váňa. 

Pravost malby potvrdili experti, šlechtičny se jim podařilo identifikovat, a dokonce vyšlo najevo, že se s Mánesem na zámku potkávaly.

„Zajímavostí je, že tento obraz neprošel žádnou známou aukcí a nebyl ani v žádné odborné publikaci. Takže to vlastně nebylo nezvěstné dílo, ale neznámé dílo,“ podotkl kastelán.

V Lysicích se kresbu zámku v Čechách pod Kosířem podařilo najít rovněž náhodou. Byla součástí prohlídkového okruhu a až nedávno se ukázalo, že ji namaloval Mánes.

Do druhé světové války byla kresba na zámku v Čechách pod Kosířem, na konci války se však v tuzemsku sbírky rabovaly a řada uměleckých děl se ztratila. Památkový ústav tehdy vyčlenil lidi, kteří měli poměrně velké zdroje financí, aby obcházeli aukce a obchody se starožitnostmi a nakupovali kvalitní umění.

„Jeden z těchto lidí kresbu našel, ale neidentifikoval ji jako Mánesovu. Provedení bylo tak vynikající, že pro zámek v Lysicích dílo zakoupil za 25 tisíc korun, což byla po druhé světové válce obrovská částka,“ vysvětlil Váňa.

Mánesovy obrazy může spolehlivě určit jen expert

Projekt Najdi svého Mánesa by nyní chtěl na obě objevená díla navázat. „Pokud si někdo myslí, že mu doma visí Mánes, ať nás kontaktuje, a my domluvíme návštěvu odborníka,“ slibuje kastelán. Podle něj může Mánesovy obrazy spolehlivě určit právě jen expert.

„Signovaných obrazů je velmi málo a kresby nesignoval prakticky vůbec, takže se dá vycházet jen z publikací, které o Mánesovi v 19. a na počátku 20. století vyšly. Díla jsou tam ofocená nebo převedená na kresby,“ dodal kastelán.

U příležitosti Mánesova výročí je nyní v Čechách pod Kosířem vůbec poprvé k vidění jedno z umělcových nejkrásnějších žánrových děl – obraz jménem Švadlenka. Na Moravě byl naposledy vystavený před více než padesáti lety, konkrétně v Brně v roce 1967.

„Švadlenku vystavujeme na našem zámku u příležitosti 200 let od Mánesova narození,“ řekl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, pod které zámek v Čechách pod Kosířem spadá, Břetislav Holásek. 

Obraz, jenž má hodnotu kolem deseti milionů korun, se po ukončení letošní sezony vrátí do Národní galerie v Praze. Zámek nyní vystavuje rovněž repliku svatebních šatů hraběnky Gizely Silva Taroucy nebo restaurovaný mobiliář a klekátko v její ložnici. Nad hlavním vchodem do zámku je nově k vidění restaurovaný erb rodu Silva Taroucových.

zpět na článek