Zámek v Čechách pod Kosířem vystaví nejkrásnější Mánesovu malbu

  16:20
Jedno z nejkrásnější žánrových děl malíře Josefa Mánesa bude k vidění na zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, kde malíř pravidelně pobýval a tvořil zde. Na Moravě byl obraz jménem Švadlenka naposledy vystaven před více než padesáti lety v roce 1967 v Brně. Na zámku v Čechách pod Kosířem bude k vidění vůbec poprvé.

Obraz Švadlenka Josefa Mánesa patří k jeho nejkrásnějším žánrovým dílům. | foto: Vlastivědné muzeum Olomouc

„Švadlenku, jeden z nejkrásnějších obrazů slavného českého malíře Josefa Mánesa, budeme vystavovat na našem zámku u příležitosti dvou set let od jeho narození. K tomuto výročí také v září plánujeme uvedení autorské divadelní hry Obrázky ze života Josefa Mánesa,“ láká ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, pod které zámek v Čechách pod Kosířem spadá, Břetislav Holásek.

Obraz, který má hodnotu kolem deseti milionů korun, se po ukončení letošní sezony vrátí zpět do Národní galerie v Praze. S ním budou do Prahy odvezeny i všechny další Mánesovy obrazy, které jsou nyní na zámku k vidění. Návštěvníci tak ještě několik měsíců mají šanci vidět ucelenou sbírku Mánesových děl, neboť obrazy čeká rozsáhlé a několikaleté restaurování.

„V souvislosti s uvolňováním opatření už zámek můžeme zpřístupnit. Od úterý 26. května tak návštěvníci budou moci zhlédnout ucelenou sbírku děl Josefa Mánesa, a to po celou letošní sezonu,“ podotkl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro kulturu a památkovou péči Petr Vrána.

Obraz Švadlenka Mánes maloval mezi lety 1858 až 1859. Patří mezi takzvaná žánrová díla, z nichž je právě Švadlenka považována za jedno z nejkrásnějších. Při tvorbě žánrových obrázků se Mánes inspiroval pohledy do pražských domácností poloviny 19. století.

Odborníci se přeli o to, kdo je na obraze zachycený

Experti se v minulosti přeli o to, kdo je na obraze zachycený. Nejrozšířenější verzí bylo, že se jedná o Františku Pokornou, snoubenku Mánesova přítele Adolfa Kosárka. Je zachycená při šití svatebních šatů v okamžiku, kdy se dověděla o smrtelné chorobě svého budoucího muže. 

Kosárek již v době zásnub trpěl tuberkulózou, přesto se v září 1858 se snoubenkou vzali. Nedlouho po svatbě se dvojici narodila dcera, otec však po roce zemřel. Odborníci na obrazu plačící dívky objevili řadu atributů, které umožňují významné interpretace.

„Při bližším zkoumání je možné si za dívkou povšimnout obrazu Panny Marie Karlovské. Panna Marie Karlovská je ochránkyní těhotných žen, proto je pravděpodobné, že plačící dívka na obraze je v jiném stavu,“ vysvětluje ředitel muzea Holásek. Vzhledem k tomu, že žena dosud nebyla provdaná, mohlo to v případě smrti ženicha vést ke společenskému odsouzení.

Dále je na obraze vidět prázdná klícka a ptáček, který z ní uletěl. „Klícka může značit vztah muže a ženy a jejich jako by uzavření v klícce lásky. Otevřená klec však také značí ztrátu dívčí nevinnosti. Jednoduchou interpretací objevující se do dnešní doby je příslovečné ulétlé štěstí,“ popisuje ředitel.

Dívka na obraze navíc přerušila šití, snad svatebních šatů, což může dokazovat světlá látka v přední části obrazu. Znázornění šití nebo jiných domácích prací znamená přípravu na manželství, a také význam ženy jako strážkyně rodiny. „Proto Švadlenka svým pojetím patří k nejzdařilejším dílům českého malířství,“ podotkl ředitel Vlastivědného muzea Holášek.

Na zámku je největší sbírka Mánesových děl v Česku

Dvě stě let od Mánesova narození připomene řada akcí. Současná pandemie jejich start odložila. „I tak jsme k této příležitosti nachystali množství akcí. Oslavy proběhnou v první polovině září, kdy přijdou na řadu koncert Mánesovy obrazy v hudbě ve Velkém sále zámku, kastelánské prohlídky, přednášky a představení autorské divadelní hry,“ uvedl kastelán zámku v Čechách pod Kosířem Martin Váňa.

Už koncem května odstartuje série malířských workshopů, které zahrnují semináře pro laické malíře a malování rodičů s dětmi. V létě jsou na programu slavnosti, speciální tematické kostýmované prohlídky zámku, turistický pochod Mánesovou stezkou z Náměště na Hané a Slatinic přes kopec Kosíř na zámek a chystá se vydání výroční turistické vizitky. Součástí je i projekt s názvem Najdi svého Mánesa, který má za cíl pokusit se dohledat jeho nezvěstná díla.

V Čechách pod Kosířem je v současné době k vidění největší sbírka originálních Mánesových děl v České republice. Od roku 2018 je v Mánesově altánu v zámeckém parku také expozice jeho kreseb a grafik s tematikou Hané a od loňska si návštěvníci mohou prohlédnout další samostatnou expozici Mánesových kreseb. Jde o díla určená pro majitele zámku a Mánesovy mecenáše, rod Silva Tarouců, která na zámku přímo vznikala.

Autor: