Prostituce v tribuně stadionu Sigmy? NCOZ vyšetřuje prostory exšéfa Kubíčka

  12:44,  aktualizováno  14:16
Mimo jiné i dění v jižní tribuně olomouckého Androva stadionu zajímá policii ve velké vyšetřované kauze kuplířství, kterou se zabývá protimafiánský útvar. Prostory přitom patří bývalému vlivnému místopředsedovi fotbalového svazu, někdejšímu funkcionáři Sigmy a v minulém volebním období též olomouckému zastupiteli za SPD a SPOZ Jiřímu Kubíčkovi.

Na chodbě jižní tribuny stadionu, v níž se nacházejí také byty a nebytové prostory využívané k podnikání nevlastněné fotbalovým klubem, často postávali neznámí, nervózní muži, koukající do mobilů. Vlastníci tamních bytů postupně pojali podezření, že sem míří za sexuálními službami nabízenými zahraničními prostitutkami.

Dění v tomto bytovém domě však v úterý nabralo zcela nový rozměr, když se zde objevili detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), o čemž jako první informoval web Olomoucky.Rej.cz. Jejich vyšetřování na tomto místě se odehrálo ve stejný den, kdy útvar prováděl velký zásah v kauze celorepublikové sítě kuplířů.

Sigma mohla uplácet penězi za přestup, tvrdí exmanažer klubu Kubíček

„Ve dnech 16. až 17. května prováděli kriminalisté úkony trestního řízení ve věci kořistění z prostituce. V rámci této operace bylo na celém území České republiky provedeno několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků,“ uvedl v tiskové zprávě zveřejněné v pátek před polednem mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

„Přesná místa nikdy neupřesňujeme, ale lze uvést, že část úkonů probíhala mimo jiné i v Olomouci,“ doplnil pak na dotaz iDNES.cz.

Vyšetřování trvalo více než rok a nyní je za trestné činy kuplířství a legalizace výnosů z trestné činnosti stíháno sedm lidí, kteří porušovali zákon nejméně od loňského března a fungovali jako organizovaná skupina.

Jižní tribuna Androva stadionu

Ta podle policie požadovala od prostitutek denní podíly z jejich výdělků za umožnění provozování prostituce tím, že jim měla zajišťovat ubytovací prostory, tedy takzvané priváty, nejméně na čtrnácti místech Česka, přepravu mezi nimi, erotickou inzerci a služby telefonních operátorů.

„Skupina měla popsanou činností dosáhnout celkového výnosu zhruba dvanáct milionů korun. Trestní stíhání všech osob probíhá na svobodě, obviněným hrozí až na osm let vězení,“ doplnil Ibehej.

Kubíček: Mám teď jeden problém za druhým

Bývalý fotbalový boss a olomoucký zastupitel Jiří Kubíček.

Podle zjištění MF DNES se vyšetřování NCOZ v případě Androva stadionu týkalo právě podnikání v Kubíčkově pronajatém nebytovém prostoru v prvním patře tribuny. Redakci se podařilo kontaktovat přímo bývalého fotbalového bosse, který uvedl, že byl na policii podat vysvětlení. Víc případ prozatím komentovat odmítl, včetně odpovědi na otázku, zda je mezi obviněnými, či zda věděl, k čemu jeho majetek slouží.

„Obecně jen řeknu, že od té doby, co jsem byl městským zastupitelem a nekompromisně jsem se vyjadřoval ke čtyřem stem bytům, které město chtělo ukrást, mám jeden problém za druhým. Rozhovor vám dám, až budu vědět přesně, co se děje,“ sdělil Kubíček.

Kubíček nebytový prostor pronajímal od roku 2021 člověku, jejíž jméno odmítl v této fázi vyšetřování zveřejnit. Sám má v tribuně v jednom z vyšších pater také byt, v němž žije.

Všichni o tom věděli, říkají vlastníci bytů

Podle Vladana Černého, správce společenství vlastníků jednotek (SVJ), se na výboru společenství v minulosti řešilo už několik stížností na poskytování privátních erotických služeb v domě.

„Dokonce jsme našli i inzerát v novinách na tyto služby. Ale jelikož jde o nebytový prostor, těžko s tím jako SVJ můžeme něco dělat. Panu Kubíčkovi jsme o tom na schůzi samozřejmě říkali. Tvářil se udiveně, ale víme o tom tady všichni,“ podotkl Černý.

„Co jsem slyšel, mělo by jít snad o nějakou síť těchto podniků,“ uvedl i další majitel bytu v tribuně, který si přál zůstat v anonymitě, jeho jméno však redakce zná.

Podobně navíc mluvilo více oslovených vlastníků bytů. „Že je tady privát se zahraničními prostitutkami, je stoprocentní. Ví o tom snad každý a pravidelně se stížnosti řešily také na schůzi SVJ,“ potvrdil jeden z nich. „Chceme, aby tady bylo klidné žití,“ dodal.

Kuplíři nutili k prostituci Hondurasanky, soud jim uložil 5 a 6 let vězení

Sigma, která hraje na Andrově stadionu své domácí zápasy, uvedla, že se případ klubu nijak netýká. „O celé kauze se dozvídáme pouze z médií,“ sdělil mluvčí Jiří Fišara.

Kubíček je bývalý ligový brankář. Od roku 1984 až do roku 2010 byl sportovním ředitelem Sigmy, z klubu však sám odešel ve zlém po korupční aféře – u soudu tehdy svědčil v jeho neprospěch.

Je uznávaným expertem na sportovní právo a přednáší o něm na univerzitách. Jako životní motto používá citát spisovatele Arnošta Lustiga, jež má i na svých stránkách: „Povinností člověka, který je při smyslech, je umět rozeznat dobré od špatného, správné od nesprávného a spravedlivé od nespravedlivého.“

Autoři: , ,