iDNES.cz

Na horách začal prázdninový nával, zájem je i o příměstské tábory

  11:24
Dnešním dnem začal kolotoč jarního volna školáků. Hory lákají na sníh, tábory zase na pestré aktivity. Velké naděje vkládají provozovatelé horských areálů i majitelé penzionů a chat do prázdnin, které dnes začaly žákům z Přerovska. Jde o druhou nejvýdělečnější část zimy, která by navíc měla vykompenzovat lednové vynucené přerušení sezony kvůli teplému počasí.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Paradoxně může být ale nyní komplikací opačný problém, sněhu je totiž sice dost, ale podle předpovědi počasí bude kvůli větru nejspíš pocitově až příliš velká zima. Alternativou jsou tábory včetně příměstských.

O ubytování v apartmánech, hotelech či penzionech v Jeseníkách je v období jarních prázdnin obrovský zájem. Potvrzuje to třeba šéf resortu Dolní Morava Tomáš Drápal.

„Únor máme téměř vyprodaný, zbývají poslední pokoje. V březnu je obsazenost nižší a stále je možné se ubytovat na hotelu i v chatách. S blížícími se termíny březnových jarních prázdnin se ale nyní velmi rychle obsazují i tyto pobyty,“ shrnul.

„Největší zájem je o ubytování na hotelu s wellness a animačními programy pro děti, přestože oproti loňsku vyjde o zhruba čtyři procenta dráž,“ doplnil.

Lidé chtějí bydlet nejlépe přímo pod sjezdovkami

Ředitel areálu Kouty nad Desnou Petr Marek sdělil, že největší zájem je o ubytování v apartmánech přímo pod sjezdovkami.

„Únor už je velmi dobře zaplněn, nicméně pár volných okének stále máme. Rychle se plní i březen. Pokud lidé ještě chtějí vybírat, měli by si pospíšit,“ nastínil. Pochvaluje si vydatné sněžení posledních dní.

„Byť jsou sjezdovky náročnější na úpravu, jsou tyto sněhové podmínky super. Takovou zimu bychom si přáli každý rok,“ podotkl Marek.

Zato vyhlídky majitelů chat tak optimistické nejsou. O ubytování podle majitelky agentury Chatař Aleny Nyklové Klimešové, jež zajišťuje pronájem velké části chat v Jeseníkách a podhůří, moc velký zájem není.

„Co se týče rezervovaného ubytování, jsou zatím jarní prázdniny velmi slabé,“ řekla.

Zájem byl malý už loni a letos je ještě menší. „Zřejmě se projevuje energetická krize a své udělalo možná i to, že bylo dlouho teplo a z hor zmizel sníh. Lidé čekali, co bude. Teď už je sněhu dost, ale poptávka není,“ dodala. Zájemci si tak teď v případě chat rezervují spíše už pobyty na léto.

Pobyty podražily i o dvacet procent

Někteří chataři podle Nyklové Klimešové ceny ubytování oproti loňsku nezvedli, jiní zdražili o deset až dvacet procent.

„Máme ale i chalupu, kde majitel podražil o sto procent,“ poznamenala. Obecně je ale cena za ubytování v chatách a chalupách stále nižší než v apartmánech či hotelech. Část zájemců nejspíš čeká na „last minute“ slevy, těch se ale nedočkají.

„Majitelé je na zimu nedávají. Náklady na zprovoznění objektu nejsou malé, musí se dva dny dopředu topit, jinak by uvnitř byla zima,“ objasnila majitelka agentury Chatař. Vlastník by tak při slevě prodělal.

Rekreanti také pobyty zkracují, vyhledávají hlavně ubytování na prodloužený víkend.

Nezapomeňte na kvalitní zimní oblečení, vyzývá horská služba

Na horách napadlo o víkendu až půl metru sněhu. Sněhové podmínky tak jsou ideální, problémem bude ale silný vítr. Horská služba varuje, že může výrazně zvyšovat pocit chladu.

„Na hřebenech čekáme denní teploty výrazně pod bodem mrazu. Vítr však může pocitovou teplotu snížit i k mínus dvaceti. Lidé by měli myslet na teplé oblečení a obuv. Rozhodně se nevyplatí to podcenit,“ upozornil náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Desítky centimetrů nového sněhu totiž napadlo na promrzlý, tvrdý podklad a vrstva je tak velmi nestabilní.

Laviny se mohou uvolnit již při mírném zatížení. Návštěvníci hor by se měli vyhýbat lavinovým katastrům, jež vyhledávají vyznavači lyžování a snowboardingu ve volném terénu.

Ty se nacházejí ve Velké kotlině, na Vysoké holi, Králickém Sněžníku či v Medvědím dole. Skiareály však leží mimo lavinové katastry.

Rodičům pomohou s hlídáním dětí příměstské tábory

Východiskem pro rodiče, kteří chtějí během jarních prázdnin zabavit děti, mohou být i příměstské tábory.

Účastníci přijdou ráno a odpoledne si je rodiče zase vyzvednou. Například Středisko volného času Atlas a Bios v Přerově od pondělí pořádá příměstský tábor pro děti ve věku od sedmi do dvanácti let.

„Nazvali jsme ho Jarní prázdniny s Atlasem. Na děti čekají různorodé aktivity, například půjdou do kuželny, budou vařit a připravené máme i ukázky bojového umění,“ vyjmenovala část programu ředitelka střediska Blanka Mašková.

Pokud rodiče nechtějí dát děti na celotýdenní tábor, mohou s nimi navštívit pouze některé aktivity.

Tábor může přijít na necelé dva tisíce korun i čtyřikrát tolik

Rodiče olomouckých školáků, kteří budou mít stejně jako ti z okresů Šumperk a Jeseník volno od pondělí 27. února, si mohou vybírat hned z několika připravovaných aktivit, jež chystá na jarní prázdniny tamní dům dětí a mládeže. Děti lze poslat například i na hory.

„Na našem chystaném táboře Dračí lyžařské prázdniny na Dolní Moravici máme ještě nějaká volná místa. Tábor je určen pro děti od sedmi do patnácti let,“ přiblížila zástupkyně ředitelky Zuzana Trizmová.

Volná místa jsou podle ní i na příměstském táboře Pod pirátskou vlajkou určeném pro děti od šesti do dvanácti let. V Olomouci se též uskuteční tábory pro mladší i starší děti pod záštitou Univerzity Palackého.

„Zájem o ně je, stále ale ještě máme volnou kapacitu. Větší zájem je o tábory pro mladší děti,“ řekla za organizátory Hana Vyroubalová.

Zabavit školáky v době jarních prázdnin se chystají i v Prostějově, kde začne týdenní volno 6. března. Sportcentrum – dům dětí a mládeže chystá hned několik příměstských táborů, například hokejový, fotbalový či modelářský.

Rodiče musí počítat s tím, že si za týdenní zábavu pro děti připlatí. Ceny příměstských táborů se v kraji pohybují od 1 700 až do 7 200 korun. Více stojí zejména lyžařské tábory, které jsou přímo na horách, v ceně je tedy i ubytování.

zpět na článek