Konec vybitým bateriím. Jeseníky pokryla síť nabíječek pro elektrokola

  11:52
Atraktivním místem se stávají Jeseníky pro nadšence do elektrokol. K dispozici je jim tu totiž už poměrně hustá síť více než čtyřiceti nabíjecích stanic, a to jak u známých, tak i u mnohdy opomíjených míst. Energii tu do svých strojů mohou doplnit zdarma.

„Je to skvělý počin. Člověk se už nemusí bát při delší jízdě vybití baterky. Určitě to přispěje i k větší návštěvnosti Jeseníků, protože jezdců na elektrokolech rychle přibývá,“ uvedl Petr Procházka z Jeseníku.

Síť dobíjecích stanic provozovaná obcemi a podnikateli v cestovním ruchu vyšla na zhruba dva miliony korun. Na jejím vybudování se kromě Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, kde celý nápad vznikl, podílel Olomoucký i Moravskoslezský kraj, mezi něž jsou Jeseníky de iure rozdělené.

„Jedná se o první společný projekt rozvoje turistické infrastruktury dvou krajů na jednom území. Snažíme se spojovat Jeseníky jako jednu turistickou destinaci napříč kraji,“ zdůraznil šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Míst, kde mohou turisté dobít svá elektrokola, je celkem dvaačtyřicet. V Olomouckém kraji je první v Zábřehu, síť pokračuje přes Šumpersko, centrální Jeseníky a pokrývá i celé Jesenicko.

V Moravskoslezském kraji je k dispozici v druhé části centrálního jesenického pohoří, a k tomu i na Bruntálsku. Zasahuje i do Krnova či Opavy a končí ve Vítkově a Odrách na Opavsku.

Rozmístění bere v potaz dojezdové vzdálenosti bicyklů

Výhodou nové sítě pak je, že si lidé elektrokola mohou po celých Jeseníkách i v jejich podhůří nabíjet na jednotně vybavených stanicích.

„Každý nabíjecí panel obsahuje po dvou nabíječkách pro systémy Bosch, Shimano a čtyři zásuvky na 230 voltů pro připojení vlastních nabíječek ostatních systémů. Součástí stanice je také mapa, která cestovatele upozorní na to, co lze během dobíjení baterie v blízkosti navštívit,“ upřesnil Rak.

Na mapě se pak mohou jezdci na elektrokolech podívat také na to, kde se nacházejí další stanice, a podle toho si tak naplánovat další jízdu. Zjistit, kde všude je nová síť rozprostřená, je možné i na webu www.jeseniky.cz.

„Nabíjecí stanice jsou rozmístěny tak, aby reflektovaly dojezdové možnosti většiny elektrokol a umožnily navštívit i méně známá místa, která ale mají velký potenciál,“ doplnil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.