iDNES.cz

Vrchní soud potvrdil konkurz kontroverzní firmy, která koupila továrnu Hard

  10:26
Vrchní soud v Olomouci potvrdil, že firma Moravia Industry je v konkurzu. Společnost nechvalně spojená s podnikáním v jesenickém závodu Hard navíc zůstává v hledáčku policie, které rozsudek může pomoci.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Moravia Industry (MI) před téměř třemi lety koupila výrobu v jesenickém závodu Hard. V insolvenci získala poměrně hodnotný majetek a desítky zaměstnanců z pomalu se rozpadajícího vítkovického impéria.

Místo slibované záchrany výroby ale záhy přišly hodinové výpovědi zaměstnancům za údajné hrubé porušení pracovní kázně, které však soud později zneplatnil, soudní spory a mimo jiné i policejní vyšetřování, jelikož z areálu mizely ve velkém stroje, nářadí a vše, co šlo odvézt.

Spory došly tak daleko, že jeden z bývalých zaměstnanců podal na MI insolvenční návrh. Loni v prosinci pak Krajský soud v Ostravě poslal MI do konkurzu.

Vedení společnosti se proti rozsudku odvolalo k Vrchnímu soudu v Olomouci, ten však poměrně jasně potvrdil, že předchozí rozhodnutí krajského soudu bylo zcela v pořádku.

Obstrukce se sídlem v Anglii nakonec nepomohly

MI se od počátku bránila proti podanému insolvenčnímu návrhu tvrzeními, že vzhledem k sídlu firmy ve Velké Británii nemohou o osudu firmy rozhodovat české soudy. MI také argumentovala, že není v úpadku, jelikož má dostatek prostředků na uhrazení svých závazků, alespoň těch, které sama uznala.

Krajský soud však jednoznačně potvrdil místní příslušnost českých soudů a stejně tak mu dal za pravdu i Vrchní soud.

„Sídlo společnosti ve Velké Británii bylo pouze formální,“ uvedla soudkyně Věra Vyhlídalová, která dodala, že rovněž veškeré ekonomické aktivity MI se odehrávaly v České republice.

Vrchní soud také nepřistoupil na argumentaci MI, že má dostatečný majetek na uhrazení závazků. Firmě stále patří několik budov v Jeseníku a podle vlastních slov drží milionové pohledávky za kontroverzním slovenským podnikatelem Peterem Leškovským.

MF DNES však již v minulosti popsala, že na předmětných budovách je stále policejní plomba a co se týče pohledávek za Leškovským, i jejich vymáhání může být problematické. Ostatně i Vrchní soud ve stručném zdůvodnění uvedl, že „pohledávky za panem Leškovským jsou sporné a společnost je zatím nevymohla“.

Rozsudek může pomoci při policejním vyšetřování

Aktivity MI v Jeseníku se již v roce 2018 dostaly do hledáčku místní hospodářské kriminálky. Ta již druhým rokem prověřuje, co se v Hardu dělo, a vyšetřuje MI, zda svým jednáním nepoškozovala věřitele. Samotné pátrání je však složité a příliš se nehýbe.

„Prověřování pokračuje stále. Je to důkazně složitý případ, takže proto to trvá tak dlouho. Zatím nemůžu odhadnout, jak dlouho bude trvat,“ uvedl pro MF DNES dozorující státní zástupce Tomáš Palčo.

Podle všeho policie nechává zpracovávat odborné posudky a vyčísluje škodu. Jak potvrzuje i Palčo, úterní rozsudek je pro orgány činné v trestním řízení důležitý.

„Pro nás je to významné v tom, že bylo sporné, zda jsou věřitelé věřiteli, jelikož dlužník popíral jejich pohledávky,“ vysvětlil Palčo. S prohlášením úpadku a konkurzu firmy byla naplněna jedna z podmínek, že MI měla závazky větší než vlastní majetek.

U Vrchního soudu mimo jiné zaznělo, že například Úřad práce, který vyplácel bývalým zaměstnancům MI ušlé mzdy a odstupné, přihlásil pohledávku ve výši 9,5 milionu korun.

Autor:
zpět na článek