Nemocnice v Jeseníku začala lidem nabízet koronavirové testy ze slin

  17:20
Nemocnice v Jeseníku začala nově při testování na koronavirus nabízet alternativu ke stěrům z nosohltanu v podobě odebírání vzorků ze slin. Nové testy by mohly mimo jiné díky větší šetrnosti sloužit pro ty, kteří mají ze stěrů obavy.

Pro test na koronavirus mohou lidé v Jeseníku nově místo stěru z nosu odevzdat vzorek slin do malé zkumavky s trychtýřem. | foto: Nemocnice Agel Jeseník

Zkušební režim zahájila nemocnice ve středu, kdy odebrala vzorky od prvních pěti lidí.

„Jelikož odebrat sliny je pro spolupracujícího klienta jednodušší a příjemnější varianta, předpokládáme, že většina příchozích projeví zájem právě o test ze slin. Vzorek slin se pak odešle do laboratoře a plně nahrazuje stěr z nosohltanu,“ uvedla Věra Kocianová, hlavní sestra Nemocnice AGEL Jeseník.

„Pokud ale někdo bude preferovat stěr z nosohltanu, i tato možnost zůstane v nabídce,“ dodala.

Pro testované platí určitá omezení, nesmí například alespoň deset minut před odběrem slin kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku.

Testy už nabízí i další nemocnice, zájem je nemalý

Novou testovací metodu vyvinula česká start-upová firma Diana Biotechnologies.

„Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování. Tuto neinvazivní šetrnou metodu nyní postupně rozšiřujeme,” podotkl Tomáš Gucký, předseda představenstva společnosti Laboratoře Agel, která odebrané vzorky vyhodnocuje.

Ta s vývojáři testu ze slin spolupracuje už od začátku druhé vlny pandemie koronaviru. Kromě Jeseníku už nabízí alternativu ke stěru z nosohltanu třeba také nemocnice v Novém Jičíně či Ostravě-Vítkovicích, a zájem veřejnosti je nemalý.

Do jesenické nemocnice se lidé mohou k PCR vyšetření objednat sami na základě vystavené elektronické žádanky od lékaře či krajské hygienické stanice, a to na telefonním čísle 584 458 488 nebo 607 036 042. Stejné kontakty slouží i pro samoplátce.

Autor: