Vichřice polámala na Jesenicku tisíce stromů, Rejvízu je lepší se vyhnout

  15:32
Nemalé škody napáchal v lesích o uplynulém víkendu silný vítr, který se prohnal mimo jiné i Jesenickem. V oblasti Rejvízu odneslo jeho řádění několik tisíc stromů, v regionu navíc nadále silně fouká. Tamní hospodáři proto doporučují nyní do lesů vůbec nevstupovat a na nebezpečí upozorňují i řidiče.

Vichřice v Jeseníkách polámala a vyvrátila několik tisíc stromů, především v oblasti Rejvízu. | foto: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc

„Chtěli bychom upozornit řidiče i návštěvníky, aby zvážili cestu na Rejvíz, protože zde momentálně bojujeme s následky silného větru. Lidem hrozí nebezpečí nejen na silnicích, ale především v lesích,“ uvedl Libor Petřík z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, které v oblasti hospodaří.

Nejvíce zasažený je lesnický úsek Bradlo. „Průběžně odklízíme popadané stromy a mapujeme riziková místa v lese, kde hrozí pád kmene či větví. Práci nám však komplikuje přetrvávající vítr, proto se do práce naplno pustíme až po utichnutí vichřice,“ dodal Petřík.

Zcela bezpečná nejsou nyní i některá další místa například v polesí Vápenná u Javorníku, kde lesníci také teprve nyní mapují způsobené škody.

„Upozorňujeme návštěvníky lesa, aby dbali maximální opatrnosti, nebo do něj nyní nejlépe vůbec nevstupovali, dokud se nám nepodaří odklidit poškozené a vyvrácené stromy,“ varoval vedoucí polesí Vápenná Vlastimil Koňařík.

Řádění větru ilustruje fakt, že hasiči měli o víkendu více než dvě stovky výjezdů, z toho přes stovku právě na Jesenicku.

„Nejčastěji jsme vyjížděli k popadaným stromům na silnicích a železničních tratích, šlo o více než dvě třetiny zásahů. Hasiči ale řešili i pády stromů na rodinné domy, což se stalo například hned dvakrát v sobotu v Jeseníku, a také na auta či elektrické vedení,“ nastínila mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.

„Kromě toho také v Koutech nad Desnou či Přerově s pomocí lanové techniky zajišťovali střešní krytinu na domech, v Olomouci zase uvolněný billboard stojící na budově v osmimetrové výšce,“ dodala.

Lesům v oblasti Rejvízu na Jesenicku je nyní lepší se vyhnout.

Lesům v oblasti Rejvízu na Jesenicku je nyní lepší se vyhnout.

Autor: