Velké fabriky na Jesenicku se po povodních znovu rozjely a vyrábějí

  4:51
Tři největší zaměstnavatelé na Jesenicku dostali před dvěma měsíci těžký zásah od povodní. Jesenický Fenix a Řetězárna v České Vsi už zase vyrábějí, byť s omezeními, Plastkon v Mikulovicích po obrovských škodách chystá rozjezd výroby.

Škody způsobené povodní v Řetězárně Česká Ves. | foto: Řetězárna

Největší zaměstnavatelé jsou po povodni zpět „v sedle“. Nakoupili nové stroje, při úklidu i opravách pomohli zaměstnanci.

„Škody byly opravdu masivní, takže se s následky budeme vyrovnávat ještě dlouho. Fabrika ale bude znovu v provozu už od prosince, i když jen zčásti,“ uvedl šéf Plastkonu Daniel Hama. Firma patří k největším evropským producentům plastových výrobků pro dům a zahradu.

Tři největší firmy Jesenicka a zároveň technologicky jedny z nejvyspělejších firem v regionu zaznamenaly největší škody na strojním zařízení.

„Velké škody jsme měli na robotických linkách, které ještě nejsou plně v provozu. Řadu robotů už nešlo opravit, takže jsme museli koupit nové a ještě dokupujeme, protože opravy by byly stejně drahé jako pořízení nových strojů,“ sdělil majitel společnosti Fenix vyrábějící elektrické topné systémy Cyril Svozil.

Přesto se firma rozjela už brzy po povodních. „My jsme pomalu začali s výrobou už v době, kdy ještě nešla elektřina. Hodně nám pomohlo naše bateriové úložiště, které naštěstí voda nevyplavila,“ popsal Svozil.

Zakázky uspokojují i ze zásob

Voda nezasáhla ani firemní sklady. „Měli jsme na zásobách dost výrobků, takže jsme mohli po krátkém výpadku plynule expedovat zakázky,“ řekl.

Dnes je firma podle něj schopna využívat výraznou většinu výrobní kapacity. „Když jsem přišel do výrobních prostor po povodni, tak na tak rychlou obnovu to rozhodně nevypadalo. Od příštího roku bychom chtěli fungovat už na sto procent,“ řekl Svozil.

Řetězárna v České Vsi od listopadu využívá více než polovinu výrobních kapacit. „Vrátit se na sto procent bychom chtěli po Novém roce,“ oznámil generální ředitel závodu Jiří Uhlíř.

Stejně jako vedení Fenixu a Plastkonu vyzdvihl zásluhy zaměstnanců na úklidu, čištění a opravách. „Musím poděkovat zaměstnancům, kteří odvedli neskutečné množství práce,“ poukázal Uhlíř.

V Řetězárně stejně jako v obou dalších firmách dostaly nejvíc zabrat elektronické komponenty strojů a roboty. „Některé strojní vybavení, hlavně roboty, pořizujeme nově. Dodání robotů ale trvá i dva až tři měsíce,“ vysvětlil Uhlíř.

Voda zaplavila provozy, nefungovaly žádné stroje

Ani šéf Řetězárny si po povodni neuměl představit, že firma se znovu rozjede tak brzy. „Když se fabrikou prohnala voda, nebylo možné pustit jediný stroj. Teď jsme znovu schopni vykrývat požadavky zákazníků tak, jak přicházejí. Za to patří obrovský dík celému týmu zaměstnanců,“ doplnil.

Předseda okresní hospodářské komory Josef Ťulpík upozornil, že obnovení výroby v největších firmách na Jesenicku je pro okres s menším počtem pracovních příležitostí klíčové.

„Tyto firmy zaměstnávají dohromady přes tisíc lidí. Je to dobrá zpráva, že katastrofální povodeň přežily a znovu vyrábějí. Přijít o stovky pracovních míst by pro sever Olomouckého kraje bylo velmi svízelné,“ sdělil Ťulpík.

Lázně služby neomezily

K významným zaměstnavatelům, které zasáhla v září velká voda, patří i Schrothovy léčebné lázně v Lipové na Jesenicku. Voda naštěstí zaplavila jen sklepní prostory, poškodila však některé cesty a vzala most.

„My jsme zůstali v provozu. Vyčistili jsme sklepní prostory, opravili cesty a máme už i provizorní most. Co nás trápí, je výrazný pokles návštěvnosti,“ sdělil ředitel lázní Michal Dyntera.

„Pořád je všude spousta zákazových značek a lidé pořád mají v hlavách zprávy o zničeném Jesenicku, i když se k nám v pohodě dostanou. My nabízíme všechny služby bez omezení, všechny lázeňské služby jsou plně v provozu,“ ubezpečil.

Lázně neustoupily ani od výstavby dřevěné kolonády u řeky Staříč, která v Lipové páchala velké škody. „Naštěstí ochranná zeď před lázněmi vodu zvládla, takže stavba nebyla ohrožena. Montáž dřevostavby probíhá a do měsíce bude pod střechou,“ řekl.

Podle něj lázním nejvíc škod nezpůsobila řeka Staříč, ale Anenský potok, od něhož velkou vodu nečekaly. „Připravujeme povodňovou ochranu, kterou bychom chtěli v příštím roce realizovat,“ doplnil Dyntera.