Výstava o Janu Blahoslavovi. Přerov připomíná 500 let od narození slavného učence

  16:18
Kdo byl Jan Blahoslav (1523–1571) a jakou stopu tento velikán české duchovní kultury zanechal v rodném Přerově, se dozvědí návštěvníci tamního Muzea Komenského. Právě jako předchůdce Učitele národů někteří badatelé známého biskupa Jednoty bratrské a významného představitele humanismu označují.

Exponáty výstavy věnované přerovskému učenci a duchovnímu Janu Blahoslavovi. | foto: Filip Fojtík, MAFRA

Přerované si letos připomínají 500 let od jeho narození. Výstava Jan Blahoslav, rodák z Přerova připomíná také sté výročí odhalení pomníku slavného učence na Horním náměstí.

Slavný přerovský rodák pocházel ze zámožné rodiny. Na studiích v německém Vitemberku se měl možnost seznámit s Martinem Lutherem.

„V návaznosti na stálou expozici výstava představuje jeho život a vazby na rodné město,“ sdělila kurátorka výstavy Helena Kovářová.

Praděd je magická hora, říká autor publikace věnované vrcholu Jeseníků

Expozice připomíná nejdůležitější Blahoslavovy práce, především jeho překlad Nového zákona z původních biblických jazyků. Jeho Gramatika česká byla na dlouho hlavním souborem pravidel českého pravopisu.

„Pojednává také o redakci bratrských kancionálů v souvislosti se vznikem bratrské tiskárny v Ivančicích,“ popsala Kovářová.

Blahoslav bojoval proti nepřátelům vzdělanosti. Ty si vzal na paškál ve své břitké polemice Filipika proti misomusům.

Výstavu ke pětistému výročí narození jednoho z největších českých učenců středověku mohou zájemci navštívit až do 28. května ve druhém patře přerovského zámku.