iDNES.cz

Antimonopolní úřad zvýšil pokuty za kartel při IT zakázce pro Olomoucký kraj

  12:02,  aktualizováno  15:08
Za kartelovou dohodu při deset let staré IT zakázce pro Olomoucký kraj potvrdil antimonopolní úřad napodruhé trest pro sedm firem, tentokrát s vyššími pokutami za více než 79 milionů korun. Firmy se podle úřadu domluvily na společné nabídce, kterou si pak rozdělily jako subdodavatelé.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Případ se týká veřejné zakázky s názvem Rozvoj služeb e-Governmentu v Olomouckém kraji, kterou hejtmanství zadávalo v roce 2012. Uchazeči podle Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) porušili zákon tím, že místo konkurování si navzájem spolupracovali.

„Členové kartelu se nezákonným způsobem podíleli na tvorbě zadání předmětné zakázky. Cílem zakázané dohody bylo ovlivnit výsledek zadávacího řízení tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

„Svůj plán následně realizovali tím způsobem, že byly podány dvě sladěné nabídky, a to výhodnější nabídka společnosti AutoCont CZ, ve které byli ostatní účastníci řízení jako subdodavatelé, a krycí nabídka společnosti ICZ,“ nastínili pracovníci ÚOHS.

Kartel tvořily podle úřadu kromě zmíněných dvou firem ještě společnosti Merit Group, Asseco Central Europe, Tesco SW, FPO a A-Scan.

Firmy jakékoliv porušení zákona odmítají

Úřad za to potrestal sedm firem už před dvěma lety pokutami v celkové výši 74,6 milionu korun, šest z nich ale následně podalo takzvaný rozklad, při kterém řízení přezkoumává šéf ÚOHS.

Kolik má kdo nově zaplatit

ICZ
26,87 milionu Kč

Merit Group
20,15 milionu  Kč

Asseco Central Europe
13,5 milionu Kč

Autocont
11,42 milionu Kč

Tesco SW 
6,85 milionu Kč

FPO
0,4 milionu Kč

Pozn.: Pokuta pro sedmou firmu A-Scan zůstala 0,23 milionu Kč, společnost Autocont byla potrestána jako nástupnická společnost AutoCont CZ.

(zdroj: ÚOHS)

„Předseda úřadu Petr Mlsna potvrdil, že mezi účastníky řízení došlo k protisoutěžnímu jednání, avšak zrušil část rozhodnutí týkající se uložených pokut, s výjimkou pokuty pro společnost A-Scan ve výši 232 tisíc, s tím, že jejich výpočet má být lépe odůvodněn,“ přiblížil ÚOHS výsledek řízení na svém webu.

Nové pokuty dosahují celkové výše 79,4 milionu korun, rozhodnutí nicméně zatím není pravomocné, firmy proti němu mohou opět podat rozklad. To je velmi pravděpodobné, neboť porušení zákona odmítaly už napoprvé.

Například společnost Tesco SW vlivného olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka navíc tehdy označila zveřejnění nepravomocně udělených pokut za šikanu, nátlak a flagrantní porušení zásady presumpce neviny.

„Od počátku řízení zastává Tesco SW názor, že nedošlo k ničemu nezákonnému. Rozhodnutí úřadu je jen dalším příkladem nevybíravého vměšování státních institucí do tržního prostředí. Vedení společnosti je připraveno obhájit svůj názor v rámci řízení o rozkladu a později i u soudů,“ dodal před dvěma lety mluvčí firmy Tomáš Jelínek.

Pokuty padly i za velkou IT zakázku pro Přerov

Také zástupci ICZ, která má zaplatit nejvíce, nyní uvedli, že s rozhodnutím nesouhlasí a považují ho za nesprávné.

„Budeme podávat rozklad a následně se bránit před správními soudy. Považujeme za naprosto nezákonné i předchozí rozhodnutí o vině. U Krajského soudu v Brně je od podzimu proto vedeno řízení o naší správní žalobě proti rozhodnutí předsedy ÚOHS v této věci. Věříme, že rozhodnutí úřadu budou zrušena,“ řekl ČTK marketingový manažer firmy Petr Kubánek.

Dvě z potrestaných firem figurovaly i v dalším podobném případu z regionu, za který padly tresty v roce 2020. ÚOHS tehdy potrestal pět firem za to, že se mezi lety 2010 a 2014 domlouvaly na spolupráci u velké IT zakázky pro město Přerov. V součtu šlo o pokutu 118 milionů korun.

Po 36 milionech dostaly ostravský Autocont i olomoucké Tesco SW. Tresty se týkaly zakázky s názvem Zajištění přenosu dat a informací v územní samosprávě města Přerova. Celkem bylo ve hře více než sto milionů korun. Potrestané firmy tehdy na pokuty přistoupily, své jednání však za nezákonné nepovažovaly.

Tesco SW kromě toho nyní čelí u soudu obžalobě v kauze manipulace veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba za čtvrt miliardy korun. Obžalováno je 24 lidí a také další firma Eunice Consulting. Všichni jakékoliv porušení zákona odmítají.

Autor:
zpět na článek