Za byty a kulturní dům dá město miliardu. Šumperk chystá obří projekty

  11:28
Dva palčivé problémy chce vyřešit investicemi dosahujícími v celkovém součtu miliardy korun šumperská radnice. Plánuje velkou přestavbu chátrajícího Domu kultury, aby město mělo moderní kulturní stánek, nedostatek bytů má zase zlepšit realitní projekt v prostoru bývalé textilky Hedva, kde vznikne zhruba 90 nových bytů.

Areál bývalé textilky Hedva chce šumperská radnice proměnit v atraktivní bytovou lokalitu. | foto: Vizualizace: Knesl Kynčl architekti

Areál bývalé Hedvy, jenž má podle odborníků velký potenciál, získalo město poté, co provoz podniku skončil. Nevyužité objekty šly v roce 2017 k zemi.

„Od té doby je místo prázdné a stalo se významnou rozvojovou lokalitou nedaleko hlavní šumperské tepny – Jesenické ulice a autobusového a vlakového nádraží,“ sdělil místostarosta Karel Hošek (nez.).

Lidl prozradil, kde otevře náhradu za zrušený pražský outlet

Původně město plánovalo vytvořit velké odstavné parkoviště kvůli nedostatku míst v oblasti, ve druhé části měla vzniknout lokální centrála Lesů ČR. Vedení společnosti si to však nakonec rozmyslelo a zástupci města se proto rozhodli využít prostor pro bytový projekt. Vznikne zde zhruba 90 bytů, studii připravil ateliér Knesl Kynčl architekti.

„Navrhovaná struktura domu nabídne širokou škálu velikostí bytových jednotek s terasami, lodžiemi a klidovým vnitroblokem s aktivitami pro všechny věkové kategorie,“ popsal architekt Jakub Kynčl.

Bydlení hlavně pro mladé rodiny a seniory

V objektu budou garsoniéry, jedno-, i třípokojové byty. Většina sekcí je navržena tak, aby bylo možné operativně měnit skladbu typů bytů podle aktuální potřeby. Cílovou skupinou jsou podle vedení města především mladé rodiny, jež zde najdou takzvané startovací byty, a také senioři. Nové parkoviště nabídne 120 míst.

„Předpoklad dokončení prováděcí dokumentace je do konce letošního roku,“ uvedl Hošek.

Urgentní příjmy v nemocnicích jsou prioritou, nový pavilon staví v Olomouci

Prostor po textilce architekt Kynčl chválí. „Je to velmi hezká lokace s dobrou dostupností do centra. Velkou předností je dostatek prostoru pro zeleň,“ řekl.

Zatímco bytový dům je relativně nový projekt, druhá obří investice je mnoho let řešenou záležitostí, kterou se doposud nepodařilo uskutečnit. Rekonstrukce a přestavba Domu kultury, jejíž cena je odhadována na téměř půl miliardy korun, se chystá už od roku 2018.

Do zahájení rekonstrukce kulturáku je pořád daleko

Přesto je do zahájení stavby ještě daleko. Několikrát se totiž opakovalo výběrové řízení na projektanta a zabýval se jím rovněž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Budova byla postavena „dobrovolnicky“ v rámci akcí Z a otevřena v roce 1980. Investorem byla tehdy Ústřední rada odborů prostřednictvím odborové organizace Pramet Šumperk.

Strojírenská firma přibrala do portfolia zemědělství, postaví i nový kravín

Od té doby neproběhla žádná zásadní rekonstrukce, jen opravy řešící havarijní stavy. V roce 2016 odbory prodaly objekt městu a od té doby se mluví o celkové obnově. Město na ni nyní šetří ve zvláštním fondu, má v něm 150 milionů a ročně chce přidávat dalších 50.

„Dokumentace pro stavební povolení teď leží na stavebním úřadu. Jsou zajišťována všechna potřebná stanoviska. Pokud vše půjde dobře, během letoška bude dokončena prováděcí dokumentace,“ sdělil Hošek.

Ve hře byla i demolice, hotovo bude nejdřív kolem roku 2030

Studii připravil pražský architekt Petr Hájek, jenž má za sebou například spolupráci na obnově Horního náměstí v Olomouci nebo stavbu tamního Arcidiecézního muzea.

Původně byla ve hře i demolice kulturního domu, základ ale nakonec zůstane. „Přestože je stavba poplatná době, v níž vznikla, najdeme v ní kvalitní umění i hodnotné detaily, které je dobré zachovat,“ zdůvodnil rozhodnutí Hájek. „Zachovali jsme vše hodnotné z minulosti a doplnili moderní architekturu.

V Olomouci přibudou tisíce nových bytů, kvůli ceně za metr budou spíše menší

Proměna zahrnuje moderní multifunkční sál a vznikne nový sál pro klubové akce. Na střeše bude zeleň, objekt též ozvláštní zajímavá fasáda. Změní se dispozice budovy, dojde ke kompletní modernizaci rozvodů, počítá se s instalací špičkové techniky i lepší akustikou a hlavní sál se bude zvětšovat či zmenšovat díky mobilní elevaci.

O použitých materiálech bude město ještě jednat s projektanty a architekty s cílem dosáhnout významnějších úspor.

Stále nicméně není jasné, kdy se začne stavět. Vzhledem ke složitosti schvalovacího řízení a nutnosti vysoutěžit zhotovitele to podle oslovených odborníků nebude dřív než za dva až tři roky. Lidé se tak moderního kulturního stánku zřejmě dočkají až kolem roku 2030.