Olomouc se chystá na inauguraci arcibiskupa Nuzíka, přijedou tisíce věřících

  9:04
Tisíce lidí dorazí podle organizátorů i policie na slavnost uvedení olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka do funkce. Mše svatá v katedrále sv. Václava začne v sobotu v 10 hodin. Josef Nuzík už představil svůj nový znak a vzkázal příznivcům, aby místo darů podpořili hospic na Svatém Kopečku. Na hladký průběh inaugurace v centru Olomouce budou dohlížet i policisté.

Papež František jmenoval novým olomouckým arcibiskupem biskupa Josefa Nuzíka, rodáka ze Strání. (březen 2024) | foto: Filip Fojtík, MAFRA

„V souvislosti se slavností inaugurace olomouckého arcibiskupa, která bude v sobotu 13. dubna 2024 od dopoledních hodin v katedrále svatého Václava v Olomouci, připravují policisté bezpečnostní opatření,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Inaugurace se má podle odhadů zúčastnit čtyři tisíce lidí. „Očekáváme dopravní komplikace. Policisté proto budou koordinovat plynulost dopravy především v centru a budou dohlížet na dodržování veřejného pořádku,“ popsala Vaňharová.

PROGRAM

9.00 rozjímavý růženec, katedrála sv. Václava
10.00 MŠE SVATÁ (přímý přenos nabídne ČT a TV Noe), katedrála sv. Václava 14.00 příležitost k blahopřání a setkání s arcibiskupem vedle katedrály
14.00 modlitba chval, kostel Panny Marie Sněžné’
15.00 adorace s požehnáním, kostel Panny Marie Sněžné
16.00 varhanní koncert, kostel sv. Mořice

V rámci oslav uvedení nového arcibiskupa mohou účastníci po celou sobotu zdarma navštívit Arcidiecézní muzeum v sousedství katedrály.

Podle policejní mluvčí mají lidé následovat pokyny pořadatelů.

„Pro klidný průběh doporučujeme návštěvníkům, aby sledovali a dbali organizačních informací uvedených na oficiálních webových stránkách olomouckého arcibiskupství,“ dodala.

Ne všichni návštěvníci se dostanou do katedrály, ale organizátoři jsou na to připraveni.

„Uvnitř i venku před dómem budou umístěny velkoplošné obrazovky,“ uvedl katedrální farář Ladislav Švirák.

„V pohotovosti bude zdravotnická služba, k dispozici máme i dostatečný počet toalet a po skončení slavnosti i občerstvení. Předprogram zahrnuje od 8.30 příležitost k přijetí svátosti smíření a od 9.00 společnou modlitbu růžence,“ popsal Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

Naposledy před 32 lety

Podobná událost se v hanácké metropoli odehrála naposledy před dvaatřiceti lety, proto se na ni očekávají tisíce věřících z celé arcidiecéze.

„Počítáme s účastí asi dvou desítek biskupů z Česka i ze zahraničí, stovek kněží, více než tří set ministrantů, krojovaných z různých regionů, příbuzných a přátel arcibiskupa a také představitelů státní správy a dalších,“ naznačil Ladislav Švirák s tím, že přímý přenos bohoslužby nabídne Česká televize a TV Noe.

Od 14.00 budou mít všichni možnost pozdravit se s novým olomouckým arcibiskupem v prostoru vedle katedrály. „Souběžně se v kostele Panny Marie Sněžné uskuteční modlitba chval a od 15.00 adorace s požehnáním. Program v 16.00 uzavře varhanní koncert v kostele sv. Mořice,“ prozradil Gračka.

Potřebuji i chvíle, kdy jsem sám se sebou, říká nový arcibiskup Nuzík

„Těším se na setkání s vámi všemi,“ pozval všechny arcibiskup Josef Nuzík. Ten veřejnost zároveň vyzval, aby ke slavnosti inaugurace nepořizovala dary. „Místo toho, prosím, zvažte finanční podporu charitního Hospice na Svatém Kopečku,“ uvedl Nuzík.

Nový znak arcibiskupa

Nový arcibiskup již představil věřícím i svůj znak. „Zachycuje symboliku arcidiecéze a církevního úřadu i osobní motivy. Součástí je také heslo: Hlásat radostnou zvěst,“ popsal mluvčí arcibiskupství.

„Spojuje se v něm můj vnitřní postoj s vnějšími okolnostmi: smutných a složitých zpráv je přespříliš, evangelium je ale radostnou zprávou pro člověka všech dob. Nově doplněný dvojí znak olomoucké arcidiecéze mně odteď bude připomínat vztah k místní církvi, který chci dále rozvíjet a prohlubovat,“ řekl Nuzík.

Původní znak, který si Josef Nuzík vybral při svém biskupském svěcení v roce...

Původní znak, který si Josef Nuzík vybral při svém biskupském svěcení v roce 2017, byl nyní doplněn o atributy arcibiskupa: počet střapců, které z obou stran provázejí štít, byl zvýšen ze šesti na deset, a přibylo i pallium – znak arcibiskupa-metropolity – pod štítem.

„Také štít doznal změny: v prvním a čtvrtém poli ho nyní doplňuje ještě dvojí znak olomoucké arcidiecéze, šest stříbrných kuželů v červeném poli. Ve druhém a třetím modrém poli štítu je osobní znak arcibiskupa Nuzíka: stříbrno-červeně šachované trojvrší, ze kterého vyrůstá stříbrná poloviční lilie na zlatém stonku s listy, provázená dvěma vyrůstajícími zlatými odkloněnými klasy. Modrá barva štítu a stříbrno-červené šachování jsou převzaty ze zemského znaku Moravy, trojvrší odkazuje na arcibiskupovu rodnou farnost Strání, ležící v hornatém pohraničí,“ uvedl Gračka.

Květinové srdce

V pátek od 11.00, tedy den před svým uvedením do úřadu olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity, uctí Josef Nuzík památku jednoho ze svých předchůdců – kardinála Rudolfa Jana.

Od jeho zvolení třetím olomouckým arcibiskupem totiž letos uplyne právě 205 let. „Květinové srdce o 205 růžích bude položeno ke kardinálově pamětní desce v kryptě katedrály sv. Václava v Olomouci. Jedná se o výjimečný a symbolický květinový dar,“ uvedl za organizátory Josef Kořenek.

Dopravní informace

Autobusy mohou s návštěvníky mohou zastavovat před Arcibiskupskou knihovnou na ulici Wurmova 11. „Ihned po vystoupení cestujících budou pak odjíždět k parkování vyhrazenému na ulici 17. Listopadu. Opětovný nástup před odjezdem bude možný pouze z ulice 17. Listopadu,“ poznamenal mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Automobily je nejvhodnější zaparkovat na krytých parkovištích na ulicích Koželužská v blízkosti katedrály a v prostoru před železniční stanicí na ulici Jeremenkova. „Případně na parkovištích v okrajových částech města. Na plochách v blízkosti katedrály a arcibiskupství nebude vjezd automobilům umožněn. Využít lze i jiná parkoviště, pamatujte však, že centrum Olomouce je zónou, kde je parkování a stání mimo vyznačená místa zakázáno,“ upozornil mluvčí.

Vlakem mohou účastníci dojet do stanice Olomouc – hlavní nádraží, odtud tramvajemi směr centrum. „Cesta na zastávku U dómu trvá asi 5 minut,“ řekl mluvčí. „Pěší trasa z vlakového nádraží ke katedrále měří přibližně 1,5 km. Na důležitých místech budou stát pořadatelé,“ řekl mluvčí.