Personální krizi na stavebním úřadě ještě zesílil houfný odchod úředníků

  5:56
Nečekaný odchod šesti zaměstnanců stavebního úřadu v Šumperku před nedávnem ještě zhoršil situaci v oblasti vyřizování stavebních dokumentací na Šumpersku. Odborníků na stavebních úřadech se totiž nedostává dlouhodobě.

Město Šumperk | foto: Jaroslav Tomas, MAFRA

Co stojí za hromadnými výpověďmi zkušených úředníků, není jasné. Úřadu teď hrozí, že nebude schopen plnit svou agendu a vypomoci by musely okolní obce.

„Problémy s nedostatkem odborníků pro stavební úřady jsou dlouhodobé, ale řekl bych, že za hromadným odchodem lidí ze šumperského stavebního úřadu je špatná personální politika městského úřadu,“ míní zaměstnanec radnice, který si nepřál uvést své jméno, se situací je však dobře obeznámen.

Tajemnice městského úřadu Helena Miterková o důvodech hromadného odchodu nemluví. „Podání výpovědi z pracovního poměru je právem každého zaměstnance. Jedná se o soukromou záležitost a Městský úřad Šumperk nemá právo soukromé rozhodnutí komentovat,“ uvedla.

Zlaté Hory o záchranku usilují marně, pro vybudování stanice totiž chybí lidé

Podle ní trvá personální podstav na stavebních úřadech už dlouhé roky. Přesto se teď během několika měsíců podařilo pro šumperský stavební úřad získat čtyři nové zaměstnance.

„Stát dopustil devalvaci odměňování zaměstnanců veřejné správy. U stavebních úřadů je situace nejkritičtější, protože podle kvalifikačních požadavků stavebního zákona nový zaměstnanec, kterým musí být právník, architekt nebo stavební inženýr, jemuž nelze započítat praxi, nastupuje za 23 390 korun. Za takový nástupní plat se uchazeči do výběrových řízení nehlásí nebo ukončují pracovní poměr ve zkušební lhůtě,“ vysvětlila Miterková.

Konflikty s klienty

Současně poukazuje na to, že neuspokojivá situace vede k přepracovanosti, nespokojenosti zaměstnanců a ke konfliktům mezi nimi a klienty.

Úředníci pak odcházejí za lepšími podmínkami. K tomu se podle ní ještě přidává velká nejistota spojená se změnami, které nastanou od letošního 1. července, kdy začne platit nový stavební zákon. Ten změní proces povolování staveb a stavební úřady se obávají, že bude ještě komplikovanější než v současnosti.

Zajímavé ovšem je, že na stavebních úřadech v sousedních obcích s rozšířenou působností podobné problémy neřeší. „Stav zaměstnanců na našem stavebním úřadu je stabilizovaný a nemáme signály, že by někdo odcházel,“ sdělila například tajemnice uničovské radnice Ilona Čadílková.

Podobně se vyjádřily i městské úřady v Mohelnici nebo Zábřehu. „Nezastírám, že situace ohledně stavebních agend není napjatá, ale tím víc je potřeba s lidmi pracovat,“ sdělil zábřežský starosta František John.

Kdo vypomůže s agendou?

Nadřízeným orgánem pro stavební úřady v regionu je Krajský úřad Olomouc, který situaci v Šumperku sleduje.

„Konkrétní informace o tom, zda a jakým způsobem stavební úřad zvládá výkon agendy, však nemáme, jelikož příslušní pracovníci jsou zatím ve výpovědní době. Zatím jsme až na jeden případ neobdrželi podněty týkající se nečinnosti stavebního úřadu,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Alena Minxová.

Možnosti krajského úřadu jsou podle ní omezené. „Personální zabezpečení chodu úřadu je v kompetenci města. Pokud si to vyžádá situace, je možné stavebnímu úřadu prodloužit lhůtu pro vyřízení věci, případně je možné konkrétní řízení delegovat na jiný stavební úřad,“ vysvětlila Minxová.

Babyboom už zřejmě v kraji skončil, počet narozených dětí se začal snižovat

Zákonné lhůty jsou 60 až 90 dnů. „Doba, o kterou můžeme lhůtu prodloužit, není zákonem konkrétně stanovena, ale mělo by jít o přiměřené prodloužení, zpravidla o 30 až 60 dnů,“ popsala mluvčí.

„Delegace věci na jiný stavební úřad se použije buď v případě, kdy už na počátku je zřejmé, že prodloužení lhůty by stavebnímu úřadu nijak nepomohlo, nebo by se jednalo o opakovanou žádost či podnět v téže věci. Pouze tehdy pověříme vyřízením oné konkrétní věci jiný stavební úřad,“ objasnila.

Varianta výpomoci jiných stavebních úřadů však naráží na jejich vysokou vytíženost. „Déletrvající nedobrá personální situace na stavebním úřadě v Šumperku spojená s nutností delegovat řízení jinam může vést k přetížení okolních stavebních úřadů,“ varovala Minxová.

Se situací na šumperském stavebním úřadu jsou seznámeny stavební úřady v okolních obcích s rozšířenou působností – včetně toho, že by v případě nutnosti musely převzít část agendy. „Snažili bychom se vyjít vstříc, ale věřím, že si s tím v Šumperku poradí,“ uvedla tajemnice zábřežské radnice Jana Krasulová.